Speciální české nátěry by mohly pomáhat čistit čínský vzduch. Patent české firmy se bude v příštích měsících v Číně zkoušet v pilotním projektu.

Informoval o tom Martin Šiler, místopředseda představenstva společnosti Nordmann's fir environmental technology. Ten do Číny přijel s podnikatelskou delegací prezidenta Miloše Zemana.

Čína se dlouhodobě potýká s velmi znečištěným vzduchem, smog téměř neustále dusí čínská města.

Šiler počítá, že investice spojené s tímto projektem a dalšími dvěma projekty dosáhnou během pěti let až 400 milionů eur (11 miliard korun).

Čína podle něj začala v posledních letech masivně podporovat investice do zlepšení životního prostředí. V zemi je tak velký zájem o nové technologie, jako je právě patent na fotokatalické nátěry. Ty zjednodušeně řečeno při slunečním svitu odbourávají z ovzduší škodlivé látky, poznamenal Šiler. Pokud by byl o nátěry zájem, mohl by v Číně vzniknout závod na jejich výrobu.

Memorandum, které plánuje Šiler v pondělí se svým čínským partnerem podepsat, počítá také s projektem na čištění vody a s vybudováním společné česko-čínské průmyslové zóny pro ekologické technologie.

Že je Čína slibným trhem pro firmy zabývající se čištěním vody nebo vzduchu či skladováním odpadů, potvrzuje i bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Ten je rovněž členem podnikatelské delegace cestující s prezidentem Zemanem. V zemi zastupuje společnost StrategyOne.

"Moje firma reprezentuje středně velké české firmy, které se zaměřují na správu odpadu a jeho energetické využití, kvalitu ovzduší a čištění odpadní vody," vysvětlil.

Chalupa jedná v Číně s několika partnery, případné dohody se prý ale protáhnou. "Jsou to investice, které jsou dlouhodobé a které jsou hodně velké svým objemem," poznamenal.

České technologie z oblasti čištění vzduchu a vody během své návštěvy Číny několikrát podpořil také prezident Zeman.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru