V Pekingu vznikla nová mezinárodní banka. Dohodu k jejímu založení v pátek podepsali představitelé Číny a dalších 21 asijských zemí. Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB) bude státům v Asii pomáhat s financováním projektů. Vznik nové organizace navrhla Čína.

Nejlidnatější země světa předpokládala, že se do nové instituce zapojí více zemí, než se nakonec v pátek sešlo. Podle agentury Reuters se do projektu nezapojily například Austrálie a Jižní Korea. AIIB má být konkurencí vůči jiným mezinárodním finančním organizacím, jako jsou Světová banka nebo Asijská rozvojová banka.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Čína v pátek spolu s dalšími asijskými státy založila novou nadnárodní finanční instituci.
  • Asijská banka pro investice do infrastruktury má být konkurencí například pro Světovou banku.
  • Nová organizace bude poskytovat úvěry na výstavbu silnic, železnic nebo telekomunikací.
  • Spojené státy nepřímo banku zkritizovaly.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru