Severní Korea údajně od pátku zakáže vstup do země cizincům, kteří přijíždějí jako turisté. Důvodem je prý obava z rozšíření viru eboly. S odvoláním na organizátory zájezdů o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters.

Současná epidemie eboly si podle odhadů Světové zdravotnické organizace vyžádala nejméně 4877 obětí z téměř 10 tisíc zaznamenaných případů. Naprostá většina nakažených je ze západní Afriky. Některé státy proto kontrolují na letištích cestující ze západoafrických zemí, aby zabránily dalšímu šíření nákazy. Tak radikální opatření, jaké se prý chystá přijmout KLDR, ale nebylo zavedeno nikde.

"Právě jsme dostali oficiální zprávy od našich partnerů v KLDR, že od zítřka (od pátku) turisté z kterékoli země, nezávisle na tom, v jakých oblastech v poslední době pobývali, nebudou mít povolený vstup," řekl Gareth Johnson z cestovní kanceláře Young Pioneer Tours, která sídlí v Číně a pořádá zájezdy do Severní Koreje.

Další cestovní agentury specializující se na výlety do KLDR tuto zprávu, která pochází z oficiálních zdrojů z Pchjongjangu a Pekingu, podle Reuters potvrdily.

"Zatím není jasné, jak dlouho bude uzavírka hranic platit. Vhledem k velmi proměnlivé povaze severokorejské politiky stále doufáme, že budeme schopni uspořádat ony tři zájezdy, které máme ještě naplánované na zbytek roku 2014," prohlásil Nick Bonner z Koryo Tours, další cestovní kanceláře sídlící v Pekingu a zaměřující se na návštěvy KLDR.

Jak uvedla agentura Reuters, zatím není zřejmé, zda se bude severokorejský zákaz vztahovat rovněž na cesty diplomatů či obchodníků.

Do izolované Severní Koreje, které vládne komunistický diktátorský režim vůdce Kim Čong-una, nejezdí mnoho cizinců a země již v minulosti uzavřela své hranice zahraničním návštěvníkům kvůli zdravotním rizikům, připomněla agentura Reuters.

"V roce 2003 KLDR zavřela hranice kvůli obavám z viru SARS, přestože zde nebyl zaznamenán jediný případ," upozornil Bonner z kanceláře Koryo Tours. Podobná situace je i ohledně eboly - ani tato choroba nebyla v Severní Koreji doposud registrována.

Kimovo zmizení mohlo souviset s politickou čistkou

Mezitím se objevily spekulace, že po poslední politické čistce v KLDR zmizelo několik vysokých představitelů režimu. Jihokorejská média uvedla, že šest činitelů, včetně velitele severokorejského letectva či ministra pošt a telekomunikací, se neobjevilo na řadě významných akcí v uplynulých měsících. Zdroj z jihokorejské rozvědky sdělil respektovanému deníku Čungang ilbo, že "šest představitelů KLDR působících na ministerské úrovni bylo popraveno".

V poslední době se světová média v souvislosti s KLDR zabývala především zdravotním stavem severokorejského vůdce Kim Čong-una. Ten se teprve nedávno po čtyřicetidenní absenci znovu objevil na veřejnosti. Kromě zdravotních komplikací se objevily i zvěsti možném převratu v zemi.

Nyní se ke spekulacím přidala další hypotéza, a sice že Kim mohl v době své nepřítomnosti na veřejnosti dohlížet na třetí velkou čistku v zemi od jeho nástupu k moci po smrti jeho otce Kim Čong-ila v prosinci 2011, napsal list The Daily Telegraph.

Velitel severokorejského letectva Ri Pjong-čchol nebyl spatřen od konce srpna, přičemž podezření vyvolala především jeho absence 19. října, kdy velitelství severokorejských vzdušných sil navštívil sám Kim.

Ministr pošt a telekomunikací Som Čol-ho, který byl údajně blízký zesnulému vůdci Kim Čong-ilovi, se zase nedostavil na schůzku s představiteli egyptské firmy, která zajišťuje Severní Koreji mobilní telefonní síť.

Dalším ze zmizelých činitelů je Čchang Ung, jeden ze severokorejských zástupců v Mezinárodním olympijském výboru (MOV), který měl prý úzké vztahy s vlivným strýcem Kim Čong-una. Kimův strýc Čang Song-tchek byl zatčen v prosinci 2013 a později popraven za zneužití moci. Potrestání se dočkala i řada blízkých spolupracovníků Čanga a bylo překvapením, že Čchang Ung vydržel ve své funkci dalších deset měsíců, napsal list The Daily Telegraph.

"Byl blízkým spojencem Čang Song-tcheka a vyšetřování odhalilo, že zpronevěřil fondy MOV a ukryl tyto peníze v zahraničí," citoval list Čungang ilbo jednoho ze severokorejských uprchlíků s kontakty ve sportovních kruzích v KLDR.