Spoluvlastník ČSA Korean Air se bude podílet na navýšení kapitálu českého leteckého dopravce. Navýšení navrhlo ministerstvo financí ke stabilizaci ztrátové firmy. Oznámilo to představenstvo ČSA. Zároveň odvolalo čtvrteční mimořádnou valnou hromadu.

Na ní totiž stát, který prostřednictvím Českého Aeroholdingu drží v dopravci majoritu, chtěl přimět druhého největšího akcionáře, aby se na pomoci podílel. To se mu nakonec povedlo už předtím. "V dosavadních jednáních s Korean Air nastal výrazný posun. Představenstvo Českých aerolinií včera (ve středu) obdrželo od společnosti Korean Air písemné rozhodnutí finančně se podílet na stabilizaci Českých aerolinií a současně i návrh na příspěvek do kapitálu aerolinií," uvedl mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Vedení mateřského Českého Aeroholdingu hovořilo o finanční injekci ve výši zhruba 20 milionů dolarů (440 milionů korun), kterou budou ČSA potřebovat během následujících šesti měsíců. Po navýšení kapitálu a po snížení provozních nákladů, které je součástí restrukturalizačního plánu, by měl dopravce hospodařit s vyrovnaným výsledkem.

Právě restrukturalizací, jejíž součástí jsou i úspory ve formě propouštění, které má postihnout 77 pilotů, 172 palubních průvodčích a 66 technicko-hospodářských pracovníků, podmínili Korejci svou pomoc. O dalších strategických investicích do Českých aerolinií bude představenstvo ČSA jednat se všemi akcionáři po dokončení procesu vstupu společnosti Travel Service do ČSA.

V současnosti má korejský dopravce v ČSA 44procentní podíl, stát drží prostřednictvím Českého Aeroholdingu necelých 54 procent a 2,26 procenta má Česká pojišťovna. Po dokončení oznámeného vstupu Travel Service by se největším, byť nikoli majoritním, vlastníkem staly Korean Air se stejným podílem, Travel Service má mít 34 procent, Český Aeroholding jen 19,74 procent a zbytek stejně jako nyní Česká pojišťovna. 

Čtete rádi IHNED.cz? Klikněte a podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová Lupa 2014. Děkujeme!

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru