Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha Petrochemický holding Unipetrol, a.s. zveřejní hospodářské výsledky za 3. čtvrtletí 2014

Praha TK České bankovní asociace k nové makroekonomické prognóze.

Praha Začíná dvoudenní energetický summit zaměřený na spolupráci Velké Británie a střední Evropy. Pořádá ho britská ambasáda. 

Praha Koná se tisková konference Svazu průmyslu a dopravy ČR k insolvenčním mafiím. 

Brno Koná se konference na téma Očekávaný vývoj automobilového průmyslu v ČR a střední Evropě.

Ženeva Zástupci členských zemí Světové obchodní organizace (WTO) budou jednat o možnosti záchrany globální dohody o uvolnění obchodních bariér před definitivním krachem. 

Varšava Největší polská ropná společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Detroit Největší americká automobilka General Motors zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Chicago Americký výrobce letadel Boeing zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

Miliardy korun můžou odtéct z Česka 

Kvůli plánovanému zvýšení daně z příjmu pro některé fondy mohou z Česka odtéct desítky miliard korun. Pokud Senát ve středu schválí zákon o daních z příjmu, zvýší se od ledna příštího roku zdanění většiny takzvaných fondů kvalifikovaných investorů z pěti na 19 procent. Změna má zabránit bohatým investorům převádět do fondů svůj majetek a vyhýbat se vyššímu zdanění (místo firemní daně 19 procent platí pouze pětiprocentní daň).

Sazby hypoték klesly na rekordní minimum 2,54 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v září klesla na 2,54 procenta, a dostala se tak opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Předchozí minimum bylo v srpnu, kdy průměrná sazba činila 2,65 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

V meziměsíčním srovnání zájem o hypotéky mírně vzrostl. V září si pro hypoteční úvěr zašlo do bank 8302 lidí, což je o 1787 více než v srpnu.

Yahoo zvýšilo zisk  na 6,8 mld. dolarů

Příjmy americké internetové firmy Yahoo ve třetím čtvrtletí vzrostly o 1,1 procenta a to i přes stále nižší prodej reklamy, který trápil firmu již v minulosti. Příjmy za tři měsíce do konce září činily 1,148 miliardy USD (24,9 miliard Kč). Firma tak podle agentury DPA překonala očekávání Wall Street.

Zisk firmy se zvýšil na 6,8 miliardy USD (147,6 miliardy Kč), na čemž nese hlavní podíl hlavně zisk z prodeje podílu v čínské firmě Alibaba Group Holding. Příjmy z reklamy klesl společnosti Yahoo o pět procent.

V Česku vznikne nový úřad pro regulaci dopravy na železnici 

Nezávislý regulátor dopravy na železnici požadovaný Evropskou unií vznikne v Česku v roce 2016 jako samostatný úřad. Ve středečním vydání to píše deník E15. Úřad bude například přidělovat dopravcům "místo" na tratích a řešit spory mezi dopravci. Role regulátora bude důležitá hlavně v souvislosti s otevíráním trhu železniční dopravy.

Funkce nezávislého regulátora je součástí evropské směrnice o vytvoření jednotného evropského železničního prostoru. Mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar řekl E15, že předpokládaný termín vzniku takového úřadu v České republice je leden 2016.

Americké akcie prudce rostly

Americké akciové trhy pokračovaly v úterý v silném vzestupu a jejich širší index rostl čtvrtý den za sebou. Wall Street podpořily zejména příznivé výsledky velkých technologických společností Apple a Texas Instruments, které vytáhly vzhůru především trh Nasdaq. Obavy ze zpomalení globální ekonomiky zmírnila zpráva, podle níž Evropská centrální banka (ECB) uvažuje o nákupech firemních dluhopisů, jimiž by přispěla k vymanění eurozóny ze stagnace.

Dow Jonesův index získal v závěru newyorského obchodování o 1,31 procenta na 16.614,81 bodu. Širší index S&P 500 posílil o 1,96 procenta na 1941,28 bodu a úhrnný index trhu Nasdaq skončil na 4419,48 bodu s přírůstkem 2,4 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru