Kvůli plánovanému zvýšení daně z příjmu pro některé fondy mohou z Česka odtéct desítky miliard korun.

Pokud Senát ve středu schválí zákon o daních z příjmu, zvýší se od ledna příštího roku zdanění většiny takzvaných fondů kvalifikovaných investorů z pěti na 19 procent. Změna má zabránit bohatým investorům převádět do fondů svůj majetek a vyhýbat se vyššímu zdanění (místo firemní daně 19 procent platí pouze pětiprocentní daň).

Řada firem podle ministerstva financí proto zakládala takové fondy pouze za účelem platit nižší daně. Svůj fond má třeba Metrostav nebo Central Group. Pro společnosti je výhodné i to, že když mají ve fondu více než desetinový podíl, mohou z něj vytahovat zisky prostřednictvím dividend, aniž by platily standardní 15procentní dividendovou daň.

Podle propočtů ministerstva financí by díky zvýšení daně z příjmu mělo přitéct do státní pokladny ročně sto milionů korun. Kritici zákona ale upozorňují, že efekt může být úplně opačný – peněz se vybere méně než doposud. Fondy totiž raději přesídlí do zahraničí, kde budou platit nižší daně. A s nimi odtečou i desítky miliard korun kapitálu.

"Dojde k odlivu investic z Česka. Ten krok nedává smysl ani z pohledu státu, ani z pohledu byznysu," říká obchodní ředitel společnosti Conseq Investment Management Lukáš Vácha.

Tento názor zřejmě převládl i v senátním výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Podle jeho předsedy Jana Hajdy výbor senátorům doporučil vrátit zákon zpět do Poslanecké sněmovny. "Bez ohledu na to, jak hlasování dopadne, se domnívám, že velká škoda už tu byla napáchána. Stát opět mění podmínky zdanění fondů, dává tím najevo, že je může měnit každý rok podle toho, jaký je zrovna náměstek na ministerstvu financí. Nedůvěra investorů v Česko kvůli tomu opět vzrostla," říká ale Vácha.

Fondy kvalifikovaných investorů spravují podle statistik Asociace pro kapitálový trh (AKAT) zhruba 70 miliard korun. "AKAT ale nesdružuje všechny tyto fondy, celkový majetek v jejich správě v Česku dosahuje asi 100 miliard korun. Dle mého odhadu může 30 procent těchto peněz příští rok z Česka zmizet," domnívá se šéf investiční společnosti Amista Vít Vařeka.

Podle něj je nesmyslné, aby fondy platily tak vysoké daně. "Tuhle práci dělám dlouho, v investiční společnosti jsem začal v roce 1995 a ještě nikdy jsem neviděl fond, který by měl stejné zdanění jako korporace. Nedává to smysl, protože jako fond plníte celou řadu jiných povinností navíc, podnikání je dražší, dohlíží na vás ČNB, centrální depozitář. Za to všechno byste měl mít nějakou výhodu," říká Vařeka.

Asociace fondů České republiky kritizuje i skutečnost, že novela definuje "dobré" a "špatné" investice. Zatímco ty první (investice do cenných papírů, pohledávek, úvěrů, derivátů) budou nadále zdaněny pěti procenty, ty "špatné" (investice do nemovitostí, technologií, patentů, uměleckých děl českých autorů) se mají zdanit vyšší 19procentní daní.

Tyto nerovné podmínky dokonce podle asociace a právního stanoviska advokátní kanceláře Glatzová & Co nejsou v souladu s ústavním pořádkem České republiky.

Podle Váchy je navíc zákon zcela zbytečný, protože stát má již dnes v rukou prostředky, jak případnému zneužívání nižšího zdanění zabránit.

"Když vám dnes daňový úřad prokáže, že hlavním účelem nějaké transakce byla úspora na daních, tak tu daň může zpětně doměřit bez ohledu na to, v jakém daňovém režimu se pohybujete. Na to není potřeba zavádět nový zákon, který poškodí trh jako celek. Tímto způsobem se s vaničkou vylévá i dítě. V podstatě tak stát ze všech takových fondů dělá poloviční gaunery, kteří stát okrádají na daních," říká Vácha. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru