Novým ředitelem CzechInvestu bude Karel Kučera (33). Ten byl v komunálních volbách na kandidátce hnutí ANO v Mníšku pod Brdy, ale z kandidátky ještě před volbami odstoupil. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se ke jmenování vyjádří v úterý odpoledne na tiskové konferenci. Mládek výběrové řízení na šéfa státní agentury, která do Česka láká zahraniční investory, zahájil v dubnu. Kučera bude už pátým šéfem agentury za poslední dva roky.

Kučera údajně nikdy nepracoval v řídící pozici a ani s prací ve státní správě nemá žádné zkušenosti. Vystudoval pražskou právnickou fakultu a Vysokou školu ekonomickou. Během své kariéry vystřídal několik soukromých společností. Pracoval např. pro Deutsche Post nebo poradenské firmy Accenture a M.C.Triton. Kromě toho také působil ve veřejnoprávní České televizi. Od roku 2012 je konzultantem na volné noze.

CzechInvest od února vede pověřený ředitel Ondřej Votruba, který vystřídal odvolaného Mariana Piechu. Toho přivedl bývalý ministr průmyslu Jiří Cienciala. Miroslava Křížka, který vedl agenturu od září 2010 do srpna 2012, obvinila policie z podvodu.

V CzechInvestu pracuje podle výroční zprávy za loňský rok 229 zaměstnanců. V rámci 108 projektů agentura do Česka zprostředkovala investice za téměř 50 miliard korun. Sama hospodařila s 320 miliony.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru