Rusko se rozhodlo zakázat od 21. října dovoz výrobků z hovězího masa, odřezků a masokostní moučky ze zemí Evropské unie kvůli jejich údajné nevyhovující kvalitě. Podle ekonomické agentury Prajm to oznámil šéf ruské veterinární a fytosanitární služby Rosselchoznadzor Sergej Dankvert. Dopad nejnovějšího zákazu na české producenty masa ale bude minimální.

Z ruských sankcí bylo pro české potravináře problematické spíše ovoce, kdežto maso se do Ruska prakticky nevyváží, řekla mluvčí Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. Vývoz hovězího masa z Česka je obecně velice malý, potvrdil i předseda Českého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud. Většinu vývozu představuje přeprava živého skotu do Rakouska nebo Německa za porážkou.

Zákaz by podle Klouda neměl mít významný dopad ani na okolní evropské státy, protože ani pro ně není Rusko významným odběratelem masných produktů. Do Ruska se z EU vyvezou zhruba tři procenta objemu výroby vepřového masa a u hovězího masa bude tento objem ještě nižší, dodal.

Moskva už počátkem září zavedla embargo na dovoz potravin z EU, Kanady, Austrálie a Norska v reakci na západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho roli v ukrajinské krizi. Nyní zakázané položky pod toto odvetné opatření podle Dankverta nespadaly.

Moskva nové restrikce zdůvodňuje nespokojeností s údajně nedostatečnou kvalitou zmíněných produktů vyvážených z EU. Konečné rozhodnutí o zákazu se prý Rosselchoznadzor rozhodl přijmout, protože páteční jednání mezi představiteli EU a Ruska v Litvě nesplnilo očekávání ruské strany a nebyla zaručena náprava do budoucna.

Rosselchoznadzor podle Dankverta opakovaně vyjadřoval výhrady ke kvalitě a bezpečnosti dovážených produktů z hovězího masa a masokostní moučky. Služba prý zaznamenala 17 případů přítomnosti zakázaných látek v produktech pocházejících ze šesti zemí EU: Dánska, Itálie, Maďarska, Německa, Polska a Rakouska. Šlo o chloramfenikol, kadmium, tetracyklin, olovo, ale i o bakterie listérie a salmonely.

Tažení proti značce McDonald's

Ruské úřady zároveň prověřují činnost zhruba poloviny ze 450 filiálek amerického řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's, které v Rusku působí. V posledních týdnech podobné kontroly vedly k uzavření nejméně 12 poboček McDonald's. Oficiálně to Rusové zdůvodňují špatnou hygienou a odmítají spekulace, že jde o odvetu za protiruské sankce přijímané Západem kvůli podílu na ukrajinské krizi.

"V tomto okamžiku bylo zahájeno více než 200 prověrek McDonald's. Uděláme maximum pro to, abychom mohli pokračovat v úspěšné činnosti naší společnosti v Rusku," uvedla o víkendu firma na svých internetových stránkách. Již dříve upozornila, že kvůli uzavření některých svých poboček se obrátí na soud.

Ruský úřad na ochranu spotřebitelů Rospotrebnadzor začal ruské provozovny McDonald's uzavírat v srpnu. Tvrdí, že zjistil porušování hygienických předpisů. Moskevská prokuratura navíc tento měsíc začala prověřovat činnost charitativního fondu Ronalda McDonalda, prý kvůli podezření, že firmě sloužil jako zástěrka pro daňové úniky.

Společnost McDonald's začala v Rusku působit v roce 1990, tedy ještě v dobách Sovětského svazu, kdy si její první obří restaurace v Moskvě rychle získala popularitu. Letos v dubnu McDonald's ukončil provoz svých restaurací na Krymu v reakci na ruskou anexi tohoto ukrajinského poloostrova. Někteří ruští politici vzápětí vyzvali k uzavření všech restaurací McDonald's v Rusku.

Související