Polská uhelná společnost Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW) snížila kvůli pokračujícímu poklesu cen uhlí plán těžby pro tento rok o zhruba deset procent. Největší těžař koksovatelného uhlí v Evropské unii v pátek večer také sdělil, že omezí rovněž letošní plány investic.

Kvůli propadu cen uhlí má v poslední době těžké problémy i těžební společnost NWR, která je majitelem českých černouhelných dolů OKD. (Hlavním akcionářem NWR je s 50,5% podílem společnost CERCL Mining, ve které drží polovinu podnikatel Zdeněk Bakala. Ten zároveň vlastní i společnost Economia, která vydává Hospodářské noviny.)

JSW plánuje vytěžit v letošním roce 13,8 až 14 milionů tun uhlí. Po započítání produkce dolu Knurów-Szczyglowice, který JSW koupila letos v dubnu, to znamená pokles těžby o devět až dvanáct procent, uvedla agentura Reuters.

JSW rovněž sníží letošní investiční výdaje na 1,81 miliardy zlotých (11,8 miliardy korun) z původní výše 2,17 miliardy zlotých. Už minulý měsíc společnost sdělila, že pro příští rok srazila plán kapitálových výdajů pod 1,4 miliardy zlotých z 1,8 miliardy. Firma se tím v situaci propadu cen uhlí snaží zmírnit ztráty na minimum.

JSW zaznamenala v prvním pololetí čistou ztrátu 343 milionů zlotých a ztrátu čeká i v celém letošním roce. Akcie JSW se od počátku roku propadly o téměř polovinu a od roku 2011, kdy vstoupily na varšavskou burzu, ztrácejí 80 procent. V pátek jejich kurz sestoupil na rekordní minimum 27,50 zlotého.

Cena koksovatelného uhlí za poslední dva roky klesla zhruba o čtvrtinu. Těžbu v Polsku navíc zasáhla letošní mírná zima, která dál zvýšila již tak vysokou úroveň neprodaných zásob.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru