Pavel Stuchlík (50)

- Vystudoval obor systémové inženýrství na Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské v Ostravě.
- V první polovině 90. let působil jako finanční manažer firem v papírenském průmyslu.
- Od roku 1996 pracuje ve firemní skupině Lama severomoravského podnikatele Petra Lamicha.
- Zastává pozice prokuristy, jednatele a finančního ředitele.
- Současně má v Lama Energy Group dvouprocentní podíl.

Základem úspěchu je najít správné lidi a dobře je motivovat. Proto jsou hlavní manažeři často spoluvlastníky jednotlivých firem skupiny Lama. To platí v Česku i v Kanadě, kde chce přes svou společnost PetroLama těžit ropné písky v rozsahu 10 tisíc barelů denně.

"Budujeme mezinárodní skupinu, která není závislá na jedné zemi nebo jedné oblasti podnikání," říká v rozhovoru pro týdeník Ekonom spoluvlastník a jednatel mateřské společnosti Lama Energy Group Pavel Stuchlík.

Jak se vám jako nevelké firmě z Hradce nad Moravicí podařilo rozjet miliardový byznys v Kanadě?

Potkali jsme se s řadou lidí stejných povah a názorů. Shodou náhod jsme se dali dohromady i se skupinou manažerů z Kanady, kterým zaměstnavatel uzavřel jejich divizi v Calgary. Tak jsme je vzali pod svá křídla a kapitálově je zajistili.

Nedívají se na vás jako na "Východoevropany" – tedy s nedůvěrou?

My tam podnikáme s kanadskou společností řízenou kanadskými manažery. Firma PetroLama sice má většinově české vlastníky, což ale nepředstavuje žádný problém. Jako ryze česká firma bychom se přímo neprosadili, to je pravda.

Výhledově chcete k aktivitám v Kanadě přidat těžbu ropy. Jak jste s tím daleko?

Chystáme těžbu ropných písků v oblasti Namur. Založili jsme účelovou firmu PetroLama Namur Oil Sands Exploration sdružující skupinu podnikatelů, kteří do projektu chtějí jít. V současné době zde vlastníme 33procentní podíl a máme dohodu o možném zvýšení podílu až na 49 procent. Abych byl přesný, podíl vlastníme spolu s dalšími investory.

O koho se jedná? Jsou to čeští investoři?

Jsou to podnikatelé střední velikosti z České republiky, které jsme k projektu přizvali v letošním roce. Ale v této fázi nemohu uvést konkrétní jména.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru