Světové ceny ropy ve čtvrtek pokračují v propadu a severomořská ropa Brent sestoupila na nové čtyřleté minimum pod 83 dolarů za barel (asi 159 litrů). Trh nadále srážejí obavy ze slabé ekonomiky při vysoké nabídce suroviny a novým impulzem k poklesu se staly údaje o silném růstu zásob v USA.

Brent kolem 17:10 SELČ oslabil o 30 centů na 83,48 USD za barel a předtím se propadl až na 82,60 USD, minimum od listopadu 2010. Americká lehká ropa WTI ztratila 80 centů na 80,98 dolaru a během dne sestoupila poprvé od ledna 2012 pod hranici 80 dolarů za barel.

Komerční zásoby ropy ve Spojených státech stouply minulý týden o 8,9 milionu barelů, uvedl Úřad pro energetické informace USA. Analytici oslovení agenturou Reuters odhadovali růst jen o 2,8 milionu barelů.

Brent ztratil z červnového maxima nad 115 dolary už 28 procent. Ztráty se zrychlily tento měsíc kvůli signálům, že ropný kartel OPEC nehodlá na listopadovém zasedání proti propadu cen nijak zasáhnout.

Finanční trhy zasáhly v posledních dnech výprodeje akcií i komodit kvůli zesíleným obavám z útlumu globální ekonomiky. zejména v Evropě, ale i v dalších oblastech. Ty se prohloubily po zprávách o poklesu inflace v Číně na téměř pětileté minimum a prvním poklesu výrobních cen v USA za poslední rok.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru