Zabývá se velmi tradičním řemeslem, ale přeci jen trochu jiným, než by většina lidí ve Slezsku čekala. To je charakteristika společnosti Rieger - Kloss, která zaujala porotce regionálního kola soutěže Vodafone Firma roku v Moravskoslezském kraji. Firma se stočtyřicetiletou tradicí totiž není nijak napojena na těžební ba ani metalurgický či strojírenský průmysl, ale vyrábí v Krnově varhany.

Jedním z důvodů, proč se na ní porotci v podstatě jednohlasně shodli bylo právě skloubení starodávného - královského - řemesla s moderními technologiemi. Na výrobu hudebního nástroje dnes používá CNC stroje. "Je třeba ocenit už jen to, že Rieger - Kloss zaměstnává lidi na Krnovsku, kde je pracovních příležitostí velmi málo. Navíc firma iniciovala založení střední umělecké varhanářské školy, aby si pro řemeslo nadále vychovala další následovníky," zdůvodňuje úspěch v soutěži jedna z porotkyň - ředitelka krajské pobočky Hospodářské komory Magda Habrmanová.

Firmu založil v roce 1852 Franz Rieger a jeho rodina společnost vedla a rozvíjela po celý zbytek trvání rakousko-uherské monarchie. Ta si následně klasicky prošla jak válečnými útlumy, tak později i znárodněním ve čtyřicátých letech a opětovnou privatizací, o kterou se postarali v roce 1994 sami zaměstnanci.

Hudbu z Krnovského nástroje mohou slyšet především věřící, ale i jiní návštěvníci kostelů a chrámů Evropě, Severní i Jižní Americe, Asii i v Africe. Protože poptávka od církevních organizací není příliš stálá, věnuje se dnes krnovská společnost i rekonstrukci nástrojů nebo výrobě dřevěného nábytku či dřevostaveb. S devatenácti zaměstnanci tak vytváří roční obrat ve výši 27 milionů korun.

Firma roku z Olomoucka vyváží ocelové konstrukce do Ruska, USA i Austrálie - čtěte ZDE

Vítězové v MSK
GE Money Bank Živnostník roku 2014:
 
1. Zuzana Bílková - textilní výroba
2. Květoslav Bašista - strojírenství
3. Jaroslava Klemensová - řeznictví
 
Vodafone Firma roku 2014:
 
1. Rieger - Kloss Orgelbau - výroba a oprava varhan
2. Gamin - povrchové úpravy
3. Unicont Opava - stavebnictví
 
Vodafone Odpovědná firma roku 2014:
 
Gamin - povrchové úpravy

Poutavá historie zaujala porotu i v kategorii Živnostníka roku. Tentokrát se ale jednalo o dobu velmi nedávnou. Před pěti lety se totiž tehdy ještě teprve šestadvacetiletá čerstvá absolventka ekonomie na ostravské Vysoké škole báňské Zuzana Bílková rozhodla zachránit dílnu produkující v Palkovicích na Frýdeckomístecku  tradiční lůžkoviny.

Tehdejší majitel totiž chtěl kvůli klesající ziskovosti dílnu spojenou se značkou Batex zavřít. Ačkoli neměla s tímto typem byznysu žádné zkušenosti, rozhodla se mladá absolventka opustit narychlo své první zaměstnání a provoz převzít a zachovat. "Z mého pohledu je pro Palkovice výroba přikrývek z ovčí vlny od beskydských farmářů stejně typická jako například sirky pro Sušici," zdůvodňuje své tehdejší překvapivé rozhodnutí.

I přes velmi hektické a náročné začátky se jí záchrana dílny podařila. V době vrcholící ekonomické krize objížděla se svými prošívanými přikrývkami a polštáři farmářské trhy, založila e-shop a zákazníků začalo přibývat.

S tím se začal zvyšovat i obrat a Bílková tak mohla rozšířit šestihodinovou pracovní dobu svých šiček opět na plnohodnotných osm. V současnosti zaměstnává tři šičky a několik dalších pracovníků.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru