Akciové trhy se nemůžou vymanit ze ztrát posledních dní. Index strachu (VIX) vzrostl na několikaletá maxima. Nervozita na trhu roste. Negativní náladu posledních dní a propad trhů nedokázal zastavit ani středeční (relativně optimistický) závěr obchodování na Wall Street.

Evropa se tak po startu v černých číslech opět ponořila do hlubokých ztrát. Evropský index FTSEUROFIRST 300 padal po poledni o 2,9 % na 1215,62 bodu. V minusu převyšujícím dvě procenta byly klíčové trhy ve Francii, Německu i Velké Británii. Nejhůře na tom byla Paříž (-3,1 %).

Na negativní zprávy z Evropy zareagoval i Wall Street, americká burza otevřela s asi procentovým propadem.

Akciové trhy po celém světě jsou pod zvýšeným tlakem už zhruba tři týdny, dostaly se pod něj především v důsledku obav o vyhlídky globální ekonomiky. Investoři začali přesunovat peníze z akciových trhů do bezpečnějších aktiv, jako jsou například americké dluhopisy, zlato anebo hotovost.

Pod tlak se dostaly především dluhopisy okrajových zemí eurozóny. Nárůst je patrný zejména na výnosech ve Španělsku, Portugalsku a Řecku. "Naopak německé či americké dluhopisy, vyhledávané při úprku do bezpečí, přitahují vyšší poptávku a jejich výnosy klesají," píše ve svém komentáři Tomáš Vlk z Patrie.

Na periferii eurozóny tak podle něj nyní sledujeme nárůst výnosů kolem 30 bazických bodů, v řeckém případě na desetileté splatnosti už skoro o celý procentní bod. 

Výnos desetiletých vládních dluhopisů Řecka:

bondy

Zdroj: www.bloomberg.com

Nejprudší pokles za téměř tři roky 

Negativnímu tlaku ve čtvrtek propadla i střední Evropa a burza v Praze. V poledne ztrácel tuzemský akciový index PX více než 3 % a dosáhl úrovně 923 bodů. Domácí burza je kvůli tomu v minusu už pět dní a ocitla se na úrovni července loňského roku. 

"Index PX míří k čtvrtému týdennímu poklesu v řadě a k největší týdenní ztrátě od dubna," komentoval dění na pražské burze analytik Patria Direct Pavol Mokoš.

Nejhlubší ztrátu zaznamenávala rakouská bankovní skupina Erste, která odepisovala 5,4 procenta ze své hodnoty. Výrazně se ale červenaly i cenné papíry Komerční banky (-2,52 % na 4546 Kč) a VIG (-2,39 %). Akcie Komerční banky se přitom ještě před dvěma týdny obchodovaly i za 5179 korun.

V Praze v tu dobu nebyl jediný růstový titul. Jediným neklesajícím byla NWR.

Měsíční vývoj na indexu PX (propad o 9,4 %):

propad

Zdroj: www.BCPP.cz

Tři procenta ztrácel i ČEZ (který zastavil propad poblíž důležité technické hladiny 577 korun, kde se nalézá dvousetdenní klouzavý průměr) a dividendový Pegas Nonwovens. "Podporou ČEZ by mohla být i cena elektřiny, když kontrakt na elektřinu s dodávkou v příštím roce roste," uvedl Mokoš.

ČEZ a Albánie, která loni firmě odebrala licenci, ve čtvrtek navíc potvrdily svou červnovou dohodu o narovnání. Podle ní ČEZ získá do roku 2018 v ročních splátkách 100 milionů eur (asi 2,75 miliardy korun).

Svou středeční vysokou ztrátu dále prohlubovaly i akcie operátora O2, když se dostaly až k hladině 258 korun za jeden cenný papír.  V případě O2 ale za propadem stojí především oznámení o očekávaném zvýšení zadlužení této společnosti půjčkou pro PPF.

 

 

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru