Bohatých lidí na světě přibývá. Totéž platí i pro Česko, kde loni meziročně stoupl počet dolarových milionářů bezmála o osm procent na 19 400 lidí. Na celém světě je v současnosti už víc než 13,7 milionu těch, kteří mají jmění ve výši nejméně jednoho milionu dolarů a zároveň mohou tyto peníze investovat. Oproti předchozímu roku tak milionářů přibylo téměř o 15 procent. Investovatelné celosvětové jmění se tak dostalo na rekordních 52,6 bilionu dolarů. 

Vyplývá to z výsledků studie World Wealth Report společnosti Capgemini a RBC Wealth Management. Studie každoročně sleduje vývoj počtu milionářů a jejich vnímání situace na trhu. 

"Od roku 2000 jsme tak loni zaznamenali druhý nejúspěšnější rok v nárůstu dolarových milionářů. Rostlo také celkové světové bohatství," komentoval studii Zdeněk Přibyl, výkonný ředitel Capgemini v Česku.

Za výrazným nárůstem množství milionářů stojí podle Přibyla zejména dobré výsledky na světových akciových trzích i zlepšení celosvětové ekonomiky. "Velmi důležité je, že se ukazuje, že vzrůstá mezi milionáři důvěra jak v trhy, tak i v regulátory," dodal Přibyl s tím, že investoři již začínají měnit investiční strategie a opět investují víc do rizikovějších produktů, které ale zároveň umožňují i vyšší růst a zisky. Stále víc rostou i alternativní investice, nejvíc je to patrné na Středním východě a v Africe.

Studie sleduje údaje v 71 zemích včetně Česka a její součástí je i průzkum mezi 4400 milionáři. 

Jednoznačně nejvíc jich žije v Severní Americe, tu ale velmi rychle dohání Asie. Loni tam počet nejmajetnějších stoupl v meziročním srovnání více než o 17 procent. Mezi oběma regiony je nyní rozdíl už jen deset tisíc milionářů.

Lídrem žebříčku jsou USA, kde žijí víc než čtyři miliony dolarových milionářů. Na druhé příčce v jejich počtu je s 2,3 milionu Japonsko. Třetí je pak s velkým odstupem Německo, ve kterém žije 1,1 milionu těchto nejbohatších lidí. Čína uzavírá silnou čtveřici se 758 tisíci milionářů. Celkem žije v těchto čtyřech zemích 60 procent všech dolarových milionářů na světě. 

Autoři studie očekávají, že celosvětové bohatství dolarových milionářů bude dál růst a do roku 2016 se dostane na 64,3 bilionu dolarů. To bude znamenat proti roku 2013 nárůst o 22 procent, a šlo by tak o dalších 12 bilionů dolarů. 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.