Nálada podnikatelů je stále mírně optimistická. Polovina firem totiž očekává ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku vyšší poptávku a téměř pětina podniků plánuje svůj byznys rozšířit. I když se současnou ekonomickou situací stále převládá mezi podnikateli nespokojenost, budoucnost své firmy v příštím roce vidí skoro tři čtvrtiny z nich pozitivně.

O průzkumu:

Průzkum Index očekávání firem probíhal mezi 500 středními a malými společnostmi napříč obory podnikání.

Každý z dílčích indexů, který je rozdílem pozitivních a negativních očekávání firem, může teoreticky nabývat hodnot od -100 do +100 bodů.

Celkový index je pak průměrem dílčích indexů vývoje poptávky, investic a plánované úrovně podnikání. 

 

Navyšovat investice se podnikatelům ale dlouhodobě nechce. Dílčí index, který tyto plány sleduje, se po celý uplynulý rok pohybuje v záporných hodnotách. Ve srovnání s minulým čtvrtletím došlo dokonce k poklesu o 8,8 bodu. Údaje z posledního kvartálu přitom mají největší výpovědní hodnotu. Firmy mají ke konci roku o objemu investic mnohem lepší představu.

"Nejedná se už o odhad, ale spíše o reálnou situaci. A ta nám říká, že firmy stále nemají potřebnou jistotu, a jsou proto v otázce investic spíše konzervativní," říká Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemní bankovnictví ČSOB. Celková hodnota indexu v předešlých 12 měsících příliš nekolísala a držela se v pozitivních číslech.

Výjimkou byl pouze výrazný pokles v posledním čtvrtletí minulého roku, kdy s indexem zahýbala s největší pravděpodobností intervence České národní banky. "Tento krok ČNB měl poměrně výrazný vliv i na sentiment firem, protože posílil jejich obavy z budoucnosti," vysvětluje propad indexu Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.