Americké akcie v úvodu středečního obchodování prudce oslabovaly, nakonec se ale vzpamatovaly. Zpočátku reagovaly hlavně na nepříznivé údaje z tamní ekonomiky, které zvýšily obavy ohledně vývoje světového hospodářství. A například akcie leteckých společností se dostaly pod zvýšený tlak kvůli rostoucím obavám z rozšíření smrtícího onemocnění ebola.

Krátce před polednem newyorského času Dow Jonesův index klesal o 1,7 procenta na 16 042 bodů, nakonec se však dostal na 16 142 bodů. Širší index S&P 500 ztratil 0,8 procenta a skončil na 1862,5 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite ve finále odepsal 0,3 procenta na 4215 bodů.

Západoevropské akcie ve středu výrazně zrychlily trend poklesu a jejich širší index FTSEurofirst 300 utrpěl nejhlubší ztrátu za téměř tři roky. Investoři v rostoucích obavách o vývoj globální ekonomiky hromadně prodávali riziková aktiva v čele s akciemi.

"Výprodej akcií prudce akceleroval kvůli zvýšené averzi k riziku, která se rozšířila i na dluhopisový a devizový trh, a dokonce se vrátil tlak na řecká aktiva," komentoval agentuře Reuters dění na trhu analytik investiční společnosti IG France Alexandre Baradez.

Pokles i v Praze

Pražská burza klesala už čtvrtý den po sobě, index PX oslabil o 1,7 procenta na 923,6 bodu. Výrazně odepisovaly akcie operátora O2 nebo těžařské NWR, nedařilo se ale ani bankám a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků burzy. V červených číslech skončily i ostatní trhy v regionu.

Cenné papíry O2 zlevnily o 7,02 procenta na 274 korun. Reagovaly tak na informace o tom, že finanční skupina PPF chce využít operátora ke splacení části úvěru, který si vzala právě na nákup majoritního podílu v něm. Požádala proto O2 ČR o půjčku ve výši 24,8 miliardy korun.

ČEZ klesl o 1,5 procenta. Pro titul je to už čtvrtá ztrátová seance v řadě a opět se přiblížil dvousetdennímu klouzavému průměru. Akcie NWR odepsaly 14,3 procenta. Společnost ve středu oznámila, že snížila výhled celoroční těžby a prodeje uhlí na 8,75 až devět milionů tun uhlí.

"Negativní sentiment tradičně srazil dolů finanční sektor," uvedl analytik Patria Finance Martin Oliva. Erste Bank oslabila o 1,8 procenta, Komerční banka o 1,4 procenta a pojišťovna VIG o 0,8 procenta.

Zisk zaznamenala mediální CME, posílily i likérka Stock a petrochemický holding Unipetrol.

Řecké akcie prudce oslabují

Ve středu klesaly i ceny řeckých akcií, srazila je především nejistota na tamní politické scéně. Hlavní index aténské burzy ASE propadl o 6,25 procenta, téměř šest procent přitom odepsal už v úterý. Vzhůru naopak zamířily úroky u řeckých dluhopisů, což by mohlo narušit plán premiéra Antonise Samarase na opuštění mezinárodního záchranného programu do konce letošního roku.

Samarasova vláda sice minulý týden přežila hlasování o důvěře v parlamentu, to však neutišilo spekulace o možných předčasných volbách na jaře příštího roku. Poslední průzkumy ukazují, že Samarasova Nová demokracie čím dál více zaostává za opoziční Koalicí radikální levice (SYRIZA), která se staví proti úsporným opatřením a reformám.

"Tlak na prodej akcií pokračuje, stojí za ním politická nejistota a rostoucí výnosy u dluhopisů," řekl agentuře Reuters jeden z analytiků společnosti Attica Bank.