Americký výrobce obuvi Converse se rozhodl podat žalobu na 31 firem včetně společností Ralph Lauren, maloobchodního řetězce Wal-Mart, Kmart a H&M. Žalované firmy údajně prodávají napodobeniny jeho slavných tenisek Chuck Taylor a firma je viní z porušení ochranné známky vztahující se ke vzhledu této obuvi.

Žaloby, které firma podala k soudu v New Yorku, se týkají mimo jiné společností se sídlem v Kanadě, Austrálii, Itálii, Číně a Japonsku. Společnost Converse se kromě americké justice obrátila i na Komisi pro mezinárodní obchod (ITC), která by mohla zabránit, aby se do USA dostaly jakékoli boty považované za padělky, uvedl list New York Times, který o případu informoval jako první.

K podání žalob došlo poté, co ani jedna z firem nereagovala na dopis upozorňující na porušování práv k ochranné známce. Od roku 2008 firma Converse rozeslala více než 180 dopisů, ve kterých na to žalované firmy upozorňovala. Jako názorný příklad uvádí firma Converse boty prodávané společností Ralph Lauren pod označením Ranell za cenu 25 dolarů. Ty jsou věrnou kopií Converse Chuck Taylor prodávaných za 45 dolarů.

Designéři botasek: Není to jen retrovlna. Když se něco vyrábí 50 let, něco na tom je - čtěte ZDE

Firma Converse představila své první tenisky pro hráče basketbalu v roce 1917. Obuv s gumovou podešví a látkovým svrškem tehdy nesly název All Star. Ten se později rozšířil ještě o jméno basketbalisty Chucka Taylora, který sám obuv Converse prodával a podílel se na podobě slavných tenisek. Po celém světě prodala společnost Converse přibližně miliardu párů těchto bot a utratila stovky milionů dolarů za reklamu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru