Zaměstnanecké benefity jsou nejrůznější. Technologické společnosti v Silicon Valley ale ukazují úplně nové dimenze. "Benefit", se kterým přišel Facebook a chystá jej i Apple, je zaměřený výhradně na ženy. 

Sociální síť Facebook začala nedávno nabízet svým zaměstnankyním až 20 tisíc dolarů na náklady spojené se zmrazením vajíček. Apple chystá stejnou nabídku od začátku příštího roku. Informoval o tom NBC News

Firmy se tak snaží získat a udržet si nejlepší talenty mezi ženami co nejdéle a raději jim zaplatí, pokud se rozhodnou těhotenství odložit na později a nechají si zmrazit vajíčka. 

Běžná cena v USA se pohybuje okolo 10 tisíc dolarů, často ovšem ženy proceduru raději absolvují dvakrát, aby si zvýšily šanci na úspěšné pozdější využití vajíček a otěhotnění. Proto obě společnosti nabízejí příspěvek až 20 tisíc dolarů. Dalších 500 dolarů ročně pak stojí uchování vajíček v laboratořích. 

Asistovanou reprodukci a odkládání těhotenství díky zmrazení vajíček využívají ženy v USA stále častěji a především v akademické sféře nejde již o nic neobvyklého. Jak píše Welt, v New Yorku se běžně pořádají "egg-freezing parties", kde se ženy baví o různých výhodách a nevýhodách odsouvání mateřství a asistované reprodukce. 

Podle Guardianu už jde o tak populární záležitost, že v některých rodinách se dávají peníze na zmrazení vajíček jako dárek.

Ačkoli se může zdát nabídka Applu a Facebooku pro zaměstnankyně na první pohled bizarní nebo nevhodná, obě společnosti se tak snaží především získat konkurenční výhodu před ostatními firmami a oslovit ženy, které chtějí nejprve budovat kariéru, aniž by se musely zřeknout vlastních dětí.

Obě firmy jsou navíc známé i tím, že podporují rodiny s dětmi, mají například vlastní školky a poskytují další výhody, které mají usnadnit spojení práce a péče o potomky. 

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru