Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha Česká národní banka zveřejní statistiku fondů kolektivního investování k 31. srpnu 2014. 

Praha Začíná mezinárodní konference Future Crises o kybernetické bezpečnosti, která se koná v rámci Evropského měsíce kybernetické bezpečnosti. 

Budapešť Z Budapešti do Teheránu vyjede první vlak luxusního Orient Expressu.

Berlín Německé úřady zveřejní výši příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů, který spotřebitelé platí v ceně elektřiny. Podle analytiků by měla "zelená přirážka" poprvé meziročně klesnout.

Berlín Ve 14 hodin začne stávka strojvůdců největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn za zvýšení mezd a zkrácení pracovní doby. Potrvá do čtvrtečních 04:00.

Frankfurt nad Mohanem Zasedá Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB), rozhodování o úrokových sazbách není na programu.

Bratislava Koná se schůze slovenské vlády. Na programu má kromě jiného návrh státního rozpočtu na příští rok. 

New York Americký finanční ústav Bank of America zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

San Francisco Internetová aukční síň eBay zveřejní hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí.

PPF žádá po O2 úvěr ve výši téměř 25 miliard korun

Investiční skupina PPF chce od operátora O2 Czech Republic půjčku ve výši do 24,8 miliardy Kč. Peníze hodlá použít na splacení akvizičního bankovního úvěru, který si vzala právě na nákup majoritního podílu v O2. Operátor o tom v úterý informoval na svých webových stránkách.

V Německu stávkují strojvůdci, omezí to spojení i do Česka

Strojvůdci největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) vyhlásili další stávku, začít má ve středu ve 14:00 a potrvá do čtvrtečních 04:00 SELČ. Protestní akce by měla postihnout všechny vlaky na německém území, uvedl v úterý v tiskovém prohlášení odborový svaz strojvůdců (GDL). Omezení se dotkne i železničních spojů mezi Německem a Českou republikou. Od konce srpna je to už čtvrtá stávka na německé železnici, strojvůdci si tímto způsobem snaží vydobýt zvýšení mezd a zkrácení pracovní doby.

Penta získala podíl ve slovenském Sme

Poloviční podíl ve slovenském vydavatelství Petit Press, které kromě jiného vydává celostátní list Sme, kupuje slovenská firma Namav s finanční podporou investiční skupiny Penta. Informaci slovenských médií v úterý v prohlášení potvrdila německá skupina Rheinische Post Mediengruppe, která svůj podíl ve vydavatelství prodává. Vedení listu Sme v reakci na to oznámilo rezignaci a založení nového deníku. Penta považuje reakci redakce vydavatelství Petit Press za předčasnou a nepřiměřenou. Transakci provází spor mezi dosavadními spoluvlastníky vydavatelství.

Intel zvýšil zisk na 3,3 miliardy dolarů

Americkému výrobci počítačových čipů Intel vzrostly ve třetím čtvrtletí tržby meziročně o osm procent na 14,6 miliardy dolarů (asi 317,9 miliardy Kč). Firma uvedla, že k růstu přispěla zejména stabilizace poptávky po osobních počítačích. Čistý zisk se zvýšil na 3,32 miliardy z předchozích 2,95 miliardy dolarů. Intel předpokládá, že v dalším čtvrtletí se tržby budou pohybovat kolem 14,7 miliardy USD, plus minus 500 milionů USD.

EU a Čína se dohodly ve sporu o telekomunikace

Evropská unie a Čína se dohodly na způsobu řešení vzájemného sporu o čínský vývoz telekomunikačních zařízení do Evropy. Řekl to v úterý evropský komisař pro zahraniční obchod Karel De Gucht. Evropská komise od loňska vyšetřuje čínské výrobce Huawei a ZTE pro podezření z dumpingového vývozu jejich zboží do EU.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru