Rok poté, co největší česká finanční skupina PPF koupila za 63,6 miliardy korun většinový podíl v operátorovi O2, si od něj velkou část půjčí zpět. Česká telekomunikační jednička v úterý obdržela od největšího akcionáře žádost o sedmiletou půjčku ve výši 24,8 miliardy korun. PPF chce úroky platit až po uplynutí této doby.

"Představenstvo společnosti O2 žádost projednalo a rozhodlo o provedení analýzy a také o přípravě nezbytných kroků pro schválení finanční asistence v souladu s obecně závaznými předpisy," píše O2 v tiskové zprávě zveřejněné v úterý večer.

Ve středu dopoledne reagoval kurz akcií O2 výrazným propadem akcií, ty v deset hodin dopoledne oslabovaly o devět procent. 

Kellnerova skupina se tímto krokem rozhodla zadlužit úvěry dosud téměř nezatíženou společnost. 

"Vzhledem ke skutečnosti, že společnost O2 nedisponuje dostatečnými disponibilními zdroji pro poskytnutí finanční asistence, předpokládá se, že poskytnutí finanční asistence bude podmíněno tím, že společnost získá takové prostředky z externích zdrojů," stojí ve sdělení investorům.

"Telefónica byla v sektoru evropských telekomunikací podprůměrně zadlužená. Krok PPF nepovede k podpoře hlavního byznysu společnosti, pro firmu by bylo daleko přínosnější, kdyby půjčené finanční prostředky mohla využít k rozvoji svého byznysu, například formou akvizic," řekl pro HN analytik BH Securites Jiří Zendulka.

Zvýšené zadlužení bude mít podle něj pravděpodobně negativní vliv na výplatu dividend, a tedy i cenu akcií O2. Ty byly na pražské burze dlouhodobě řazeny mezi takzvané dividendové tituly nesoucí pravidelný výnos.

"Pro titul je to špatná zpráva, zároveň je ale pro akcii alespoň mírnou podporou to, že se stále ještě obchoduje s vidinou dividendy ve výši 18 korun. Rozhodné datum pro nárok na její výplatu je totiž 27. října," dodal Zendulka.

V úterý akcie uzavřela po ztrátě 3,6 procenta na úrovni 294,7 koruny. Cena se přitom od druhé poloviny září postupně zvyšovala a dosáhla až na 316 korun za kus. Těsně před oznámením půjčky se dostala k hodnotě 295,6 koruny, kterou PPF nabídla menšinovým akcionářům při povinném odkupu.

Skupina PPF loni získala 65,9 procenta akcií, po odkupu se její podíl zvýšil na 73,09 procenta. Nedosáhla tak na 90% hranici potřebnou pro případné vytěsnění držitelů menších podílů, o kterém se spekulovalo, přestože to Kellnerovi lidé popírali. Současný krok a očekávané snížení ceny by mohly pomoci dalšímu výkupu akcií.

Kvůli nezdařenému odkupu části akcií se mezi největší akcionáře zařadily samy banky financující Kellnerovu investici. Druhý největší podíl ve firmě díky tomu dnes drží s 5,68 procenta finanční skupina UniCredit. Bankám tak sice bude splacena část úvěru, ale zároveň pravděpodobně klesne hodnota jejich podílu.

Roční vývoj ceny akcie O2 na pražské burze:

 Více na: http://www.mobilmania.cz/clanky/cesky-obchod-roku-ppf-kupuje-telefoniku-oficialne/sc-3-a-1325279#utm_medium=selfpromo&utm_source=mobilmania&utm_campaign=copylink

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru