Letos ke konci září uzavřely stavební spořitelny téměř 466 000 nových smluv, což je v meziročním srovnání nárůst o 13 procent. Naopak objem nově poskytnutých úvěrů spořitelnám meziročně klesl o 12 procent na necelých 30 miliard korun. Vyplývá to z výsledků všech pěti tuzemských stavebních spořitelen, které má ČTK k dispozici.

I když spořitelny evidují vyšší počet nových smluv, celková cílová částka u těchto smluv meziročně mírně klesla na 141,5 miliardy korun. Cílová částka přitom vyjadřuje budoucí záměry účastníka stavebního spoření, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení. Její výši nelze překročit, ale je možné ji zvýšit.

V posledních letech zájem o produkty stavebního spoření výrazně klesal. Důvodem byly diskuse o omezení produktu a otevření systému komerčním bankám. Z těchto změn, které byly již promítnuty do připravovaných zákonů, nakonec kvůli loňským předčasným volbám sešlo.

Za celý loňský rok stavební spořitelny poskytly úvěry za 44,7 miliardy korun, což byl meziroční růst o dvě procenta. Spořitelny uzavřely přes 611 000 nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílové částky. O rok dříve to bylo 580 000 nových smluv.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak následně poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu. V současnosti jsou sazby hypoték kolem historických minim.

Objem úvěrů leden-září 2014:

 spořitelna objem úvěrů (mil. Kč)  meziroční změna  celkem smluv (tis)
 ČMSS 17 150 8,5 % 1618
 SSČS 4205 7 % 898
 Modrá pyramida 2385 1,5 % 617
 Raiffeisen 5564 17 % 690
 Wüstenrot 523 28 % 441
 CELKEM 29 827 12 % 3647

Zdroj: Stavební spořitelny

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru