Čistírna odpadních vod může posloužit hned dvakrát: vyčistí vodu a plyn, který u toho vzniká, poslouží jako palivo. Český vědec Pavel Izák, vedoucí týmu z Ústavu chemických procesů Akademie věd přišel na způsob, jak z bioplynu získat umělý zemní plyn, tedy CNG. Bioplyn čistí vodou a při čištění využívá vlhkost obsaženou přímo v bioplynu.

Svůj objev si tým Izáka nechal patentovat a minulý týden za něj získal „ekologického Oskara“, prestižní ocenění E.on Energy Globe Award, které každoročně oceňuje ty nejlepší energeticky úsporné projekty. Zařízení dokáže v jednom kroku vyrobit z odpadů plyn až o kvalitě zemního plynu, na který lze jezdit nebo na něm vařit. Biometan, tedy plyn velmi podobný zemnímu plynu, vzniká z čistírenských kalů, zbytků jídel i z živočišného odpadu.

Základním produktem, z něhož se biometan získává, je surový bioplyn - směs, která vzniká při rozkladu organické hmoty, například právě v čistírně odpadních vod nebo v zemědělských bioplynkách.

Na biometan můžou jezdit například autobusy hromadné dopravy. „Stejně tak by na něj mohla jezdit auta, zemědělské stroje nebo nákladní auta. Tím by se uspořily nemalé prostředky a ještě by se šetřilo životní prostředí,“ říká Izák. „Ideální by bylo, kdyby všechny čistírny odpadních vod v obcích nebo městech nebo zemědělské farmy měly bioplynovou stanici, kde by byla umístěna naše technologie na čištění surového bioplynu až na kvalitu zemního plynu,“ dodává Izák. Zařízení se už nyní testuje v Technologickém parku v Jihlavě.

„Ocenění na Energy Globe Award povzbudilo celý náš tým, od těch, kteří pracují v laboratoři, až po lidi na provozní jednotce. Samozřejmě i mě osobně, věnuji se této problematice více než čtyři roky. Také Ústav chemických procesů tak může ukázat veřejnosti, že u nás vznikají nápady, které se dají převést do praxe a mají užitek pro celou společnost,“ podotýká Izák.

Kromě něj ocenění získal například Pasivní dům pro seniory v Modřicích na Brněnsku, který dokáže velmi úsporně nakládat s energiemi nebo akce Ukliďme Česko. Tato dobrovolnická akce se zaměřuje na úklid nepořádků a černých skládek a také na jejich mapování na webovém portálu. Proběhla letos v květnu a přihlásilo se do ní 1500 dobrovolníků a 290 místních organizátorů s úklidovými týmy.

Stejně tak byl oceněný i projekt studentů ČVUT s názvem Air House. Studenti navrhli a postavili energeticky plně soběstačný dům, který veškerou energii na svůj provoz získává ze slunečního záření.

Související