Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pátek zhoršila ze stabilního na negativní výhled úvěrového ratingu Francie, který je na stupni AA. S&P také snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Finska o jeden stupeň na AA+ z původní nejvyšší možné známky AAA.

V případě Francie se agentura ke svému kroku rozhodla kvůli zhoršující se rozpočtové situaci druhé největší ekonomiky eurozóny a kvůli problémům, které má tamní socialistická vláda s prosazováním reforem.

Vysoký příjem na obyvatele, produktivita či stabilní finanční sektor podle ratingové agentury poskytují důvody k tomu, aby agentura současnou známku úvěrové spolehlivosti zachovala. Zhoršení výhledu však znamená, že Francii by mohlo hrozit i snížení samotné úvěrové známky.

Francie na začátku října oznámila, že sníží rozpočtový schodek pod hranici tří procent hrubého domácího produktu, jak požadují pravidla Evropské unie, až v roce 2017, tedy o dva roky později, než slibovala. Podle nepotvrzených zpráv se Brusel chystá rozpočet odmítnout a požadovat přepracování.

Finsko snížením ratignu na AA+ vypadlo ze skupiny několika málo evropských zemí se špičkovým ratingem. Standard & Poor's svůj krok vysvětlila přetrvávající problémy spojenými s ekonomickým růstem země.

Ekonomická aktivita země se zatím nevrátila na úroveň z roku 2008. Finský vývoz zasáhly krize v eurozóně, trable kolem domácí produkce mobilních telefonů a papírenského průmyslu a krize na Ukrajině, která zhoršila vztahy mezi Západem a Ruskem, jedním z hlavních finských vývozních trhů. Finská ekonomika by podle odhadů měla letos klesnout třetí rok v řadě. Mírné oživení by mohlo nastat příští rok.

"Snížení odráží náš názor na riziko, že finská ekonomika by mohla zažít vleklou stagnaci kvůli stárnoucí populaci a ubývající pracovní síle, slábnoucí zahraniční poptávce, ztrátě podílu na světovém trhu v klíčovém sektoru informačních technologií, strukturálnímu snížení výdajů důležitého sektoru lesnictví a relativně rigidnímu pracovnímu trhu," uvedla S&P v doprovodné zprávě.

Rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím nižší je riziko, že hodnocený stát nebo firma nebude mít na splácení závazků, a tím nižší budou jeho úvěrové náklady.

Nejvyšší rating mají u tří předních světových ratingových agentur nyní dva státy platící eurem - Německo a Lucembursko, poznamenala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru