Evropské akciové trhy v pátek prudce oslabily kvůli obavám ohledně vývoje ekonomiky. Panevropský index FTSEurofirst 300 tak za celý týden ztratil čtyři procenta a hlavní index německých akcií DAX se propadl na roční minimum.

Náladu investorů tento týden negativně ovlivnila série slabých hospodářských údajů z Německa, které je největší evropskou ekonomikou. Akcie tlačí dolů rovněž rozhodnutí Mezinárodního měnového fondu zhoršit výhled světové ekonomiky pro letošní i příští rok a rostoucí obavy ze smrtícího onemocnění ebola.

Index FTSEurofirst 300 se v pátek snížil o 1,6 procenta na 1292,98 bodu. DAX se propadl dokonce o 2,4 procenta na 8788,81 bodu, tedy na nejnižší úroveň od loňského října. V červnu se přitom vyšplhal na rekordní maximum 10.050,98 bodu.

Někteří investoři se podle agentury Reuters domnívají, že evropské akcie by mohly oživit a vykazovat v příštích dvou měsících růst. Slabé údaje o německé ekonomice by mohly přimět Evropskou centrální banku k radikálním krokům na podporu hospodářského růstu, což by akciové trhy nasměrovalo vzhůru.

Pokles i v Praze

Také akcie na pražské burze za uplynulý týden klesly o 2,5 procenta na 951,6 bodu. Největší nárůst zaznamenaly kvůli technickým faktorů obchodování akcie těžební společnosti NWR, největší pokles vykázaly akcie ČEZ. Vyplývá to z výsledků burzy. Předchozí týden akcie klesly o 0,4 procenta.

"Druhý říjnový týden byl ve znamení zápisu z posledního zasedání americké centrální banky Fed. Bezprostředně po jeho zveřejnění se na trhu objevil výrazný kupní apetit. Geopolitické dění se mírně upozadilo. Poměrně výrazně slabá makroekonomická data zveřejnilo Německo, což se následně odrazilo na týdenním poklesu indexu DAX o více než čtyři procenta. Domácí index PX následoval svoje západní sousedy," popsal vývoj na trhu analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Příští týden bude ve znamení výsledkové sezony v USA. "Celkově očekáváme, že na trhu bude přetrvávat zvýšená rozkolísanost, což nás vede k udržení našeho defenzivního výhledu. Domníváme se, že investoři jsou nervózní z ukončení amerického měnového uvolňování ke konci měsíce, což se v předešlých případech neobešlo bez korekce trhu," odhadl Vaníček.