Americký miliardář a šéf Tesla Motors Elon Musk ve čtvrtek večer v Los Angeles odhalil nový model Tesla D. Písmeno D v názvu znamená duální motor. Nový automobil, který se bude prodávat ve třech verzích, bude mít náhon na všechna čtyři kola.

Automobil tak bude rychlejší, silnější a účinější. Zrychlit z nuly na sto kilometrů v hodině zvládne stejně rychle jako porsche nebo ferrari, za 3,2 sekundy. "Tohle auto je šílené. Je to, jako byste měli vlastní horskou dráhu," nešetřil silnými slovy Elon Musk.

Naopak co se výbavy týče, experty nový model zklamal. Tesla D sice nabídne radar, který i v mlze a dešti dokáže rozpoznat semafory a chodce, tuto možnost ale konkurence u klasických automobilů již nabízí. Stejně to je i s automatickým parkováním. Firma s tímto souborem vlastností míří na klienty ze severní Evropy nebo Kanady, kde je časté špatné počasí.

Zatímco před dvěma týdny Muskův tweet s oznámením pouhého představení zapříčinil růst akcií o více než čtyři procenta, samotné odhalení novinek investory zatím příliš nevzrušilo. Na takzvaném premarketu titul Tesla zatím mírně oslabil.

Tesla nabízí model ve třech verzích: 60D, 85D, P85D. Jejich cena se bude pohybovat od devadesáti do sto dvaceti tisíc dolarů (od 1,8 do 2,4 milionu korun). Typ P85D bude připravený k odběru od prosince, zbylé dva od února příštího roku. Nový model D bude mít dojezd 440 kilometrů.

Tesla Motors, Inc. je automobilka ze Silicon Valley, která navrhuje a vyrábí elektromobily. Automobilka nyní nabízí sedan s názvem Model S, jehož cena začíná na 70 000 dolarů (asi 1,5 milionu korun). Celkem plánuje letos podle dřívějších informací vyrobit 35 tisíc vozů. Na jaře příštího roku hodlá zahájit prodej crossoveru Model X. Za tři roky chce mít připravený levnější vůz Model 3 pro masový trh.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru