Nejpřitažlivějším městem na světě je britská metropole. A to především z pohledu byznysmenů. Zajímavá je ale i pro turisty a z hlediska kultury a dostupnosti. Hned za Londýnem se v žebříčku Global Power City Index umístil americký New York, který se stal jedničkou v oblasti vědy a výzkumu, a to i pro samotné vědce. A třetím lákavým místem je Paříž, jejíž romantická tvář okouzlila především umělce.  

Žebříček 40 "nejsilnějších" měst sestavuje od roku 2008 Institute of Urban Strategies a Mori Memorial Foundation v Japonsku. Organizace spolu s experty posuzují nejen ekonomickou sílu měst, ale také schopnost přitáhnout kreativní osobnosti, podnikatele a investory. Hodnotí se tedy ekonomická situace, možnosti výzkumu a vývoje, kultura, životní prostředí i to, jak se ve městě bydlí nebo jak se do něj dá dostat.

A aby toho nebylo málo, veškeré tyto faktory hodnotí různí lidé - kromě manažerů vědci, turisté nebo umělci. Vzniká tak několik žebříčků sestavených z různých pohledů.

V první desítce atraktivních světových měst se umístilo rovnou pět evropských hlavních měst. Na prvním místě to byl Londýn. Podle serveru Bloomberg mimo jiné proto, že město hostilo letní olympijské hry před dvěma lety. "Hostování olympijských her zanechalo v Londýně pozitivní efekty, které se následně odrazily v hodnocení," řekl Bloombergu Heizo Takenaka, předseda Institute for Urban Strategies.

Na třetí příčce se umístila Paříž. Francouzská metropole okouzlila umělce,  tamní obyvatele a je nejatraktivnější, co se týče bydlení. Na sedmém místě je Amsterdam, o příčku níže Berlín a první desítku uzavírá Vídeň. 

V oblasti ekonomiky se celkově posuzovala velikost trhu, jeho atraktivita, pracovní síla, podnikatelské prostředí nebo různé regulace. Nejsilnější je podle těchto měřítek Tokio, New York a Peking. Na chvostu žebříčku jsou Barcelona, Bombaj a Káhira. Egyptské hlavní město jako jediný zástupce afrického kontinentu v průzkumu se ostatně pohybuje na spodních příčkách téměř všech hodnocených ukazatelů.

Manažeři si po Londýně cení také Singapuru a Hong Kongu. Do první desítky hodnocení z jejich pohledu se dostal i turecký Istanbul nebo kanadské Toronto. Nejméně atraktivní je pro ně Moskva, Mexiko City a Káhira. Mezi turisty vede Londýn, New York a Paříž. Až na 39. místě se však umístila švýcarská Ženeva.  

Původním impulzem k sestavení žebříčku bylo srovnat Tokio s ostatními světovými metropolemi. Mori Memorial Foundation, která žebříček sestavuje, založil Taikichiro Mori, zakladatel společnosti Mori Building, což je největší japonský developer. 

Global Power City Index, Zdroj: Mori Memorial Foundation

mA sta

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru