Branami pařížského Disneylandu prošlo od jeho založení už 275 milionů návštěvníků, přesto byl nucen požádat o finanční pomoc ve výši jedné miliardy eur (přibližně 27,5 miliardy korun). Firmě Euro Disney, provozovateli zábavního parku, pomůže americká mateřská společnost Walt Disney.

Disneyland nedaleko francouzské metropole se od založení v roce 1992 potýká s miliardovými dluhy (konkrétně ve výši 1,75 miliardy eur), kvůli nimž podle finančního ředitele Euro Disney Marka Steada nemůže investovat do nových atrakcí a konkurovat zábavním parkům na Floridě.

Euro Disney byl v celoročním zisku naposledy v roce 2008. Návštěvnost parku, na který pak dolehl ekonomický útlum v Evropě, za posledních 12 měsíců klesla na zhruba 14 milionů. Oproti předchozímu roku je to pokles o 800 000 návštěvníků a ve srovnání s rokem 2012 o 1,5 milionu.

Americký podnik má v Euro Disney podíl 40 procent a díky dohodě by mohl nad největší evropskou turistickou atrakcí získat plnou kontrolu. Součástí dohody je nároková emise nových akcií, kdy jsou papíry nabízeny stávajícím podílníkům, a restrukturalizace dluhu. Walt Disney tak plánuje zvýšit kapitál Euro Disney o 420 milionů eur a dále přeměnit na akcie dluh v objemu asi 600 milionů eur, který má francouzská firma u mateřské společnosti.

Avizovanou emisí chce společnost získat 351 milionů eur. Pokud se ale menšinoví akcionáři rozhodnou, že se úpisu nezúčastní, mohla by firma skončit v náruči mateřské Walt Disney.

"Není to cílem, ale je jasné, že když se žádný z ostatních akcionářů nárokové emise nezúčastní, Walt Disney zvýší svůj podíl," uvedl podle listu Financial Times finanční ředitel Stead. Největším menšinovým akcionářem je s deseti procenty saúdský princ Valíd bin Talál. Podle Steada se zatím nerozhodl, zda se úpisu zúčastní.

Akcie Euro Disney na zprávu reagovaly silným propadem a na pařížské burze během pondělí ztrácely i přes 20 procent. Spadly tak na minimum 2,70 eura. Později část ztrát smazaly a prodávaly se kolem 3,11 eura, což byl pokles zhruba o deset procent.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru