Provozovatel největší světové sociální sítě Facebook v pondělí dokončil převzetí aplikace pro bezplatné zasílání zpráv přes chytré telefony WhatsApp.

Hodnota transakce se kvůli růstu cen akcií Facebooku zvýšila z původní úrovně o téměř tři miliardy dolarů na 21,8 miliardy dolarů (asi 474 miliard korun).

Jde o největší akvizici v desetileté historii Facebooku, je zároveň větší než jakákoli koupě dalších technologických gigantů Google, Apple nebo Microsot.

Facebook oznámil dohodu o převzetí aplikace WhatsApp letos v únoru a oznámená cena už tehdy vyvolala údiv. Analytici ale podle agentury Reuters uznávají, že Facebook nutně potřeboval opěrný bod na rychle rostoucím trhu zasílání mobilních zpráv.

Mezitím vzrostla hodnota akcií Facebooku, které v rámci transakce dostanou vlastníci a zaměstnanci WhatsApp výměnou za své akcie. Facebook tak za WhatsApp zaplatil 4,6 miliardy dolarů v hotovosti a přidal k tomu 178 milionů svých akcií.

WhatsApp umožňuje posílat textové zprávy mezi mobilními telefony nejrůznějších značek prostřednictvím internetového připojení. Díky tomu je možné vyhnout se poplatkům mobilních operátorů.

WhatsApp rychle expanduje a nyní má přes 600 milionů uživatelů.

Facebook v pondělí rovněž jmenoval do své správní rady spoluzakladatele a výkonného šéfa WhatsApp Jana Kouma. Ten bude svou firmu v rámci Facebooku nadále řídit a za to dostane během čtyř let 24,9 milionu omezeně obchodovatelných akcií Facebooku v dnešní hodnotě téměř dvou miliard dolarů, sdělil Facebook regulačním úřadům. Stejně jako šéf Facebooku Mark Zuckerberg bude ale i on dostávat jen symbolický roční "plat" jeden dolar.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru