Evropa by se snadno vyrovnala s měsíčním výpadkem dodávek ruského plynu, zvládla by prý i delší narušení. Podle náměstka italského ministra energetiky Claudia De Vincentiho to ukázaly výsledky zátěžových testů evropského energetického systému.

Obavy z delšího výpadku vyvolává rusko-ukrajinský spor o ceny plynu a nedávné omezování dodávek ruského plynu do některých zemí střední a východní Evropy.

"Výsledky zátěžových testů naznačují, že kdyby narušení trvalo déle než měsíc, mohli bychom mít určité problémy, stále bychom to však zvládli," citovala agentura Reuters náměstka, který mluvil k novinářům na okraji schůzky ministrů energetiky a životního prostředí Evropské unie v Miláně. De Vincenti má na ministerstvu průmyslu na starosti energetiku.

Evropa by podle náměstka byla schopna řešit výpadek toku plynu z Ruska čerpáním ze zásobníků, dovozy zkapalněného zemního plynu a rozšířením počtu dodavatelů.

Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom je klíčovým dodavatelem této suroviny pro řadu evropských zemí včetně České republiky. Pokrývá kolem 30 procent celkové poptávky po zemním plynu v Evropské unii.

Slovensko, které je závislé na dovozu plynu přes Ukrajinu, nyní dostává z Ruska výrazně méně plynu. Podle vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica by ale země zvládla i půlroční úplný výpadek dodávek plynu z Ruska do Evropy.

Kromě Slovenska si na snížení dodávek plynu z Ruska oproti dojednanému objemu stěžovaly v uplynulých týdnech i Rakousko, Polsko a Rumunsko.

Zcela bez přímých dodávek plynu z Ruska je několik měsíců Ukrajina, která výpadek částečně nahrazuje zpětným dovozem nadbytečného ruského plynu ze zemí Evropské unie.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru