Julius Meinl v čase

První Julius Meinl pocházel z českých Kraslic. Ovšem v roce 1862 si založil první obchod s čerstvou kávou na Masném trhu ve Vídni. Tento záměr mu nevyšel a po 14 letech zbankrotoval. Už roce 1877 však založil první průmyslovou pražírnu kávy. Od té doby se značka Meinl stala synonymem pro kavárenství. Síť podniků a rodinný byznys v roce 1913 převzal Julius Meinl II.

Na počátku druhé světové války byl už Julius Meinl III. i s rodinou nucen opustit Rakousko kvůli židovskému původu. Emigrovali do Británie, kde po válce získali i občanství. Julius Meinl III. aktivně pomáhal britským úřadům proti nacistům. Po ukončení bojů byl i členem denacifikační skupiny v Rakousku, kde odhaloval nacistické sympatizanty ve výkonných orgánech.

Meinlovi se vrátili do Rakouska, kde obnovili rodinný byznys. Kromě rozšiřování sítí prodejen po Evropě se začali věnovat i bankovnictví nebo stavebnictví. V roce 2009 už pátý Julius v řadě byl ve Vídni zatčen kvůli podezření z podvodu na investorech. Údajně tajně zpětně odkoupil akcie dceřiné realitní firmy Meinl European Land z roku 2007. Vězení opustil po rekordní kauci 100 milionů eur. Vyšetřování dodnes Meinla neshledala vinným, anebo byla ukončena.

Třípatrový obchodní dům s lahůdkami rakouské firmy Julius Meinl, otevřený loni v prosinci v centru Prahy, kvůli nezájmu zákazníků skončí. V pátek o tom informovala společnost Potraviny Můstek, která takzvaný Gurmánský palác v blízkosti Václavského náměstí provozuje formou franšízy. Kdy obchod zavře, není podle mediálního zástupce firmy Patrika Schobera zatím známo.

"Toto rozhodnutí učinila (společnost Potraviny Můstek) v reakci na výsledky dosažené od otevření obchodu v prosinci minulého roku a na základě komplexní analýzy trhu," uvedla firma. Současná koncepce Gurmánského paláce coby třípatrového obchodu s prodejní plochou okolo 2200 metrů čtverečních a luxusní restaurace nebyla podle ní zákazníky přijata podle prvotních očekávání.

Gurmánský palác nabízel sortiment ve stejném rozsahu jako slavný obchod společnosti na vídeňské hlavní nákupní třídě Am Graben. "Přestože maloobchodní trhy ve Vídni a v Praze jsou si v mnoha ohledech velmi podobné, ve specializovaném segmentu gurmánských potravin existuje mnoho rozdílů," zdůvodnil provozovatel obchodního domu své rozhodnutí. Navzdory němu je však prý stále firma přesvědčena, že upravená obchodní koncepce tohoto druhu má v Praze své místo.

"Pro tuto chvíli zůstává obchod i restaurace v gurmánském paláci v provozu a nabízí své výrobky a služby zákazníkům až do odvolání," stojí v tiskové zprávě.

Obchod se širokým sortimentem delikates, sýrů, masa a uzenin, čerstvých ryb a korýšů nebo cukrářských výrobků. Gurmánský palác se nachází v těsné blízkosti Václavského náměstí, v ulici 28. října v objektu City Palais.

Historická secesní budova je kulturní památkou zapsanou na seznamu kulturních památek UNESCO. Budova byla postavena na počátku 20. století významným architektem a stavitelem Matějem Blechou

Obchodní řetězec Julius Meinl odešel z českého trhu v roce 2005. Firma v Česku provozovala 88 supermarketů, většinu z nich převzala společnost Ahold. Meinl na tuzemském trhu působil 11 let.