Britský poskytovatel rychlých půjček Wonga hodlá odepsat údajně skoro čtvrt miliardy liber, které mu dluží stovky tisíc klientů. Dohodl se na tom s britskými regulátory, podle nichž největší britský poskytovatel takzvaných finských půjček dostatečně nezkontroloval, zda si lidé mohou splátky dovolit.

Jako finské nebo SMS půjčky se nazývají krátkodobé půjčky, které věřitelé poskytují s vysokým úrokem a relativně krátkou dobou splatnosti. Britský Úřad pro finanční etiku (FCA) se snaží došlápnout si na jejich poskytovatele. Případ společnosti Wonga je jeho zatím vůbec nejdůraznější takovou intervencí, napsala agentura Reuters.

Wonga podle listu Wall Street Journal uvedla, že se s FCA dohodla na odpisu pohledávek za 330 000 dlužníků, kteří jsou 30 dní pozadu se splátkami. Dalších 45 000 klientů s menším prodlením může dluh splatit bezúročně. Wonga přitom prodlouží dobu, během které tak mohou učinit, na čtyři měsíce.

Podle zdroje listu je celková hodnota těchto pohledávek 220 milionů liber (7,7 miliardy Kč). Firma má "významné" rezervy, aby náklady na odpis dluhu pokryla, uvedl zdroj Reuters.

Wonga vznikla před sedmi lety a od té doby rychle rostla. V Británii má milion zákazníků; další tři miliony jsou v osmi jiných zemích. V poslední době ale utržila několik ran, které vyvolají otazníky nad její budoucností, napsal Reuters.

Zisk Wongy v loňském roce klesl o více než polovinu na skoro 40 milionů liber, když musela dát stranou miliony liber na pokuty od regulátorů a náklady na právníky kvůli skandálu s výhrůžnými dopisy, které poslala jménem neexistující právnické firmy některým dlužníkům v prodlení.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru