V Brně začal předposlední den letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV). Po celou dobu provázejí hlavní akci i spřízněné veletrhy. Koná se například slévárenský FOND-EX či svářečský Welding. Ve čtvrtek navíc v pavilonu A2 začal veletrh pracovních příležitostí JobFair.

Právě o JobFairu, ale také samozřejmě o tom, jaké jsou novinky u významných českých strojírenských firem, bude dnešní on-line reportáž. Veškeré zpravodajství spojené s MSV najdete na adrese ihned.cz/msv2014.

Stále (dnes už naposledy) se můžete zastavit v pavilonu A1 ve stánku Hospodářských novin.

 

Sledovali jsme online

 
2.10.2014 10:40 | Ředitel Kuliš: Za první tři dny prošlo branami veletrhu 50 tisíc návštěvníků

Generální ředitel Veletrhů Brno Jiří KulišNávštěvnost strojírenského veletrhu je podle ředitele celého výstaviště Jiřího Kuliše poslední roky stabilní. "Ať už je silný, nebo slabý rok, liší se to přibližně o procento," řekl v rozhovoru pro HN. Letos už za celé první tři dny navštívilo veletrh na padesát tisíc lidí. Míří tak k loňské celkové návštěvnosti.

Sám Kuliš k číslům dodává, že jsou zkreslena metodologií. "Nepočítáme totiž do návštěv samotné vystavovatele. Ti přitom zpravidla kromě obsluhy vlastního stánku také procházejí expozice," vysvětluje. Vzhledem k tomu, že letos je na MSV šestnáct set vystavovatelů a u největších z nich se na stánku vystřídají i desítky lidí, tvoří tato nezapočítaná návštěvnost minimálně další jednotky tisíc.

Celý rozhovor s Jiřím Kulišem najdete později ve čtvrtek na ihned.cz/msv2014.

2.10.2014 10:48 | Tržby z činnosti českých oceláren vzrostly o 7,8 procent

Ocelárna (Ilustrační foto)Tržby z průmyslové činnosti českých oceláren letos v pololetí vzrostly o 7,8 procenta na 46,5 miliardy korun. Oživení je prozatím především díky zahraničním zakázkám, tuzemské postrádají potřebnou dynamiku. Vyplývá to ze zprávy svazu Hutnictví železa, kterou ČTK získala na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Letos v prvním pololetí se zvýšil přímý vývoz oceláren o více než 11 procent na téměř 15 miliard korun. Další vývoz je nepřímý, prostřednictvím strojírenské výroby, která využívá primárně českou ocel. Mírně se zvýšil také počet zaměstnanců oceláren. Letos v pololetí v nich pracovalo průměrně 15 757 lidí, což je o 1,5 procenta více než ve stejném období před rokem.

2.10.2014 11:00 | Přijďte se vyfotit na titulní stranu Hospodářských novin. Dnes naposledy

ndehu3 1i62ledNávštěvníci veletrhu mají dnes do přibližně páté hodiny odpoledne poslední možnost přijít se zvěčnit na titulní stranu Hospodářských novin. Tu si potom můžete odnést sebou, sdílet na sociálních sítíh nebo nechat poslat na e-mail.

Naše hostesky, které vám se vším rády pomohou, se na vás těší na stánku číslo 18 v pavilonu A1.

2.10.2014 12:06 | Hradeckým strojírnám asi klesnou tržby, plánují ale nabírat nové lidi

Hradecké strojírny ZVU POTEZ, které vyrábějí zařízení pro potravinářský, chemický a energetický průmysl, letos očekávají mírný pokles tržeb oproti loňským 755 milionům korun.

Důvodem jsou některé odložené projekty. Firma ale nabere kolem 30 nových zaměstnanců. Na strojírenském veletrhu v Brně to ČTK řekl obchodní ředitel společnosti Martin Kovář.

"Tržby budou nepatrně nižší z důvodu odsunu některých větších zakázek," uvedl Kovář. Podle něj to souvisí i se situací na Ukrajině. "Byli jsme daleko v kontraktačních jednáních v regionu na sever od Doněcku. Šlo o dodávky pro chemický průmysl - 11 aparátů pro výrobu močoviny, realizace byla odložena," uvedl Kovář.

2.10.2014 12:15 | JobFair: Německá agentura zprostředkovává práci v Česku, Rakousku nebo Spojených státech

Na doprovodném veletrhu pracovních příležitostí JobFair hledají personální agentury uchazeče o práci. "Máme zájem o vyučené i vysokoškoláky. Jenom v říjnu nabízíme sedmdesát pracovních míst," říká personalistka Kristýna Brejšová z německé personální agentury Hofmann. Ta má v Česku šest poboček, kromě Brna sídlí i v Boru u Tachova nebo v Českých Velenicích.

Uchazečů o práci zastupuje agentura několik stovek. "Občas nám zavolají a poděkují, že jsou v nové práci spokojení. Zpětnou vazbu máme i od firem, které si nové zaměstnance chválí," tvrdí Brejšová.

Volná místa nabízí agentura také v Rakousku, Německu a Spojených státech. Firmy oceňují znalost jazyků, zejména angličtiny, němčiny nebo francouzštiny. Ruština je podle Brejšové zajímavá jen v kombinaci s jinou řečí. Pozice, které agentura zprostředkovává, se platově pohybují od pětadvaceti tisíc hrubého do padesáti.

2.10.2014 12:38 | Lhát při pohovoru se nevyplácí, personalisté se často znají a povídají si o práci

Mluvčí agentury Advantage Consulting Josef Frencl na pracovním veletrhu JobFair potvrdil, že lhát při pracovním pohovoru se nemusí vyplatit. "Neříkejte nic, co není pravda. Personalisté se mohou znát a povídat si o tom, kdo u nich zrovna byl nebo kdo z jejich firmy odchází. Kromě toho si vás firma může z toho, co jste řekli na pohovou, za měsíc nebo dva vyzkoušet," varoval Frencl.

Personalista by se taky neměl ptát na sexuální orientaci, děti nebo zdravotní stav. "K dotazu, zda kouříte, by měl mít důvod, třeba že ve firmě je kuřácká místnost. Pokud důvod nemá, zareagujte otázkou. Zeptejte se, jak by kouření mohlo ovlivnit váš výkon," říká mluvčí AC Josef Frencl.

2.10.2014 13:13 | Inzertní weby a personální agentury nejsou konkurence, říká Perger z webu Profesia

V personální agentuře poradí, co říkat na pohovoru, ale do agentury se dostanete přes náš portál, tvrdí Adam Perger z inzertního webu Profesia. "Agentury nejsou naše konkurence, ale klienti. Inzerují u nás volná pracovní místa," řekl Perger na veletrhu JobFair.

Na portálu Profesia si žadatelé mohou vytvořit profil, který si prohlédnou přímo zaměstnavatelé. "Moc se neví, že při hledání práce je v našich středoevropských podmínkách výhodou znalost polštiny," dodal Perger.

2.10.2014 14:34 | Smiths Medical hledá inženýry plastů, které zachraňují lidské životy

Strojaře, procesní inženýry a konstruktéry pro své dvě české divize hledá na veletrhu JobFair společnost Smiths Group. "První divize, John Crane, je strojírenská firma o pěti set zaměstnancích. Každý měsíc má pět až osm volných pozic. Na Olomoucku je to stabilní firma s dvacetiletou tradicí," láká za společnost Smiths Pavlína Neubauerová.

Desítky až stovky nových zaměstanců by v horizontu několika let mohla přijout i druhá divize, společnost Smiths Medical, která v Hranicích zpracovává plasty pro oblast medicíny. "Pobočku jsme otevřeli před rokem, z deseti zaměstnanců jsme se dostali na dnešních asi dvě stě sedmdesát," říká hrdě Neubauerová.

Smiths Medical se na veletrhu poohlíží po technolozích kvality a procesních inženýrech plastů. "Vyrábíme plasty, které se umístí i do lidského těla. Řekla bych, že zachraňujeme a ovlivňujeme lidské životy," dodala Neubauerová.

2.10.2014 14:58 | TOSu Varnsdorf rostou tržby. Nové lidi ale zatím nabírat nebude

Stánek TOS Varnsdorf na Mezinárodním strojírenském veletrhu v BrněVarnsdorfský výrobce obráběcích strojů TOS letos na veletrhu nevystavuje žádnou ze svých novinek. Důvodem prý ale není, že by tradiční firma neměla co nabídnout.

"Je to spíše naopak. Máme tolik nových věcí, že se nám na veletržní prostor nevejdou," říká výrobní ředitel a člen správní rady společnosti Michal Ducháček.

Alespoň na fotografiích si mohou návštěvníci pavilonu P prohlédnout třeba největší novinku TOSu, nový typ hydrostatického stroje s průměrem vřetene 200 milimetrů.

Strojařské společnosti se zatím příliš nedotkly evropské sankce vůči Rusku. Přesto začíná pociťovat jejich nepřímé dopady. "Letos očekáváme 10ti procentní nárůst tržeb na více než 2 miliardy korun. Kvůli nepřehledné situace kolem Ruska, jež se přeorientovává na výrobce z východu, ale zatím nebudeme nabírat nové zaměstnance," dodává Ducháček.

2.10.2014 15:40 | Siemens představil nové řady CNC řídících systémů Sinumerik

Siemens na MSV 2014 představil nový CNC systém Sinumerik 808DŽádný z šestašedesáti ročníků brněnského strojírenského veletrhu ještě nevynechal nadnárodní koncern Siemens. I letos se tu ve formě svého českého zastoupení nachází. "Našim letošním tématem je časová energetická efektivita v rámci životního cyklu stroje." popsal pro HN mluvčí české části koncernu Jaromír Studený.

Konkrétně přivezl Siemens ukázat jak řídící systémy a pohony pro obráběcí stroje. Mezi vyystavené exponáty tak patřily zejména nové řady CNC řídících systémů Sinumerik.

Kromě toho se Siemens prezentoval také spoluprací se všemy stupni technického vzdělávání v Česku. "Partnersky působíme od učilišť, přes střední školy až po univerzity," přiblížil Studený. Jako příklad spolupráce dodal vybavení Technologického aplikačního centra VUT.

Regionální společnost Siemens Česká republika v tuzemsku zaměstnává okolo 9 700 lidí. Například jen závod v Brně má okolo tisíce zaměstnanců. Shodou okolností skončil fiskální rok firmy na konci září, tedy v úterý. V minulém období (tedy končícím v září 2013) firma zaznamenala obrat 33,1 miliard korun, z čehož směřovalo na export 21,8 miliard.

 

2.10.2014 15:42 | Životopis je vizitkou uchazeče, má být kreativní a přehledný, říká personalista

Hodně se přeceňují na internetu dostupné vzory životopisů a naopak se podceňuje pojmenování souboru, tvrdí Ivar Mesenský z personální agentury Flow-r. "Životopis je pozvánka na pohovor, je to vizitka. Pokud si ale někdo stáhne předlohu z internetu a tu jenom přepíše, nic hezkého to o něm nevypovídá," říká Mesenský, který o na veletrhu JobFair radil firmám, jak najít ideálního zaměstnance.

Podle něj by životopis měl být "kreativní v konzervativním duchu". "Důležité je, aby byl jasně členěný už na první pohled. A aby na prvním místě byla aktuální pracovní pozice," tvrdí Mesenský. Řešení má i pro studenty. "Často si stěžují, že nemají co napsat do kolonky praxe. Můžou tam ale napsat své dovednosti a zdůvodnit je," nabízí Mesenský. Podle něj stačí, když absolventi vysvětlí, proč se považují například za komunikativní – třeba proto, že na brigádě oslovovali lidi, které předtím neznali.

Aby životopis dostal u personalisty vůbec šanci, musí být přehledně pojmenový, životopis.cz nic o uchazeči nevypovídá. "Manažer má stovky podobných dopisů, některé nemusí ani otevřít právě proto, že ho nezaujmou. Pokud ho ale životopis zaujme, bude se k němu chtít vrátit, bude ho hledat přes klíčová slova. Název souboru by měl obsahovat jméno, název firmy, název pozice, zkratku, že jde o životopis, a jazyk, ve kterém je psaný," radí Mesenský.

2.10.2014 16:12 | Takzvané soft skills se hodí v každém oboru, tvrdí personalista na JobFair

Podle Daniela Haislera z personální agentury Grafton lidé při hledání práce často chybují v tom, že se hlásí na pozici, pro kterou nemají správnou kvalifikaci. "Někomu samozřejmě nevadí, když nabere juniory a zaučí si je. Ale často to tak není, firmy hledají zkušenosti, ne slib, že se uchazeč všechno naučí," tvrdí Haisler, který na veletrhu JobFair hledal programátory.

Každá firma ale ocení takzvané soft kills. "To se hodí v každm oboru. Pohovor trvá asi hodinu, za tu dobu se dá poznat, jestli je uchazeč pozitivní, otevřený a komunikativní," říká Haisler.

2.10.2014 16:13 | Redaktorka HN si nechala udělat 3D model obličeje

Redaktorka HN Adélá Skoupá podstupuje skenování obličeje.Na stánku společnosti MCAE Systems v pavilonu A1 si redaktorka HN Adéla Skoupá nechala udělat nejprve virtuální a potom i rálný trojrozměrný model obličeje. Jak celá procedura probíhala krok po kroku se můžete podívat ve videu i fotogalerii v samostatném článku.

 

2.10.2014 16:30 | Český výrobce Pilous ukázal první stroj z nové řady dvousloupových pil

Stroje firmy Pilous na brněnském MSV 2014Horkou novinku vystavuje v pavilonu F brněnský výrobce pásových pil Pilous. "Vůbec poprvé zde veřejnosti ukazujeme nový poloautomatický stroj ARG 520, který je zároveň první z naší nové řady dvousloupových pil v novém designu," říká majitel společnosti Petr Mašek.

Strojírenská společnost, která začala vznikat v roce 1994 v jedné z brněnských garáží, očekává letos tržby okolo 250 milionů korun. Nijak si přitom nemusí stěžovat na protiruské sankce zavedené Evropskou unií.

"V Rusku máme přímo svou pobočku Pilous Petrohrad. Žádné nepřímé dopady sankcí tam ale nepociťujeme. A ty přímé ani pociťovat nemůžeme, protože na naše výrobky se evropská opatření zatím nevztahují," dodává Mašek.

2.10.2014 17:30 | Skupině Alta loni pomohl export do Ruska. Jak to letos ovlivní sankce zatím ve firmě nevědí

Skupina Alta na MSV 2014 v BrněMezi nejvýznamnější české strojírenské podniky patří i skupina Alta. Ta v Brně ukázala novinky z portfolia svých firem. Například TOS Kuřim předvedla lehké portálové centrum s označením TOS Smart FRP. Další firma ze skupiny - Škoda Machine Tool - se zase pochlubila novou horizontkou HCW, která je určená pro obrábění složitých a tvarově náročných skříňových obrobků.

V roce 2013 dosáhla skupina Alta, do které patří ještě ČKD Blansko, výrazného nárůstu tržeb. Ty nakonec činily 12,4 miliard korun a po zdanění firma vydělala 304 milionů korun. Ve výroční zprávě tehdy ředitel Vladimír Plašil zmiňoval, že za růstem výsledků stojí právě export na východ, hlavně do ruské federace. "Přispělo k tomu i to, že probíhala finalizace několika velkých projektů v Rusku. Například dodávka na klíč cihelny v Klyncích a kontrakt na modernizaci válcovny Ašinského metalurgického závodu," upřesnil vývoj mluvčí skupiny Antonín Murgaš.

Letos podle něj probíhá především realizace řady menších a středních kontraktů, konečné výsledky proto budou bez vazeb na sankce pravděpodobně objektivně nižší.

Spekulovat o dopadech sankcí je podle Murgaše zatím předčasné. "Z vlastní zkušenosti vím, že některé závody v rámci Svazu strojírenských technologií upozorňují, že zatím není zcela jasný rozsah - chybí zkušenosti nebo jsou zatím nedostatečné. Je také příliš krátce ve vztahu k nové praxi udělování vývozních licencí při exportu takzvaného zboží dvojího užití," říká.

"Velmi důležité každopádně nyní pro každou českou strojírenskou firmu bude udržet pozice na ruském trhu, s ohledem na avizovaný nový nástup exportérů z třetích zemí. Tentokrát se tam znovu vracet už bude opravdu mimořádně obtížné," dodává.

2.10.2014 17:32 | On-line reportáž z letošního MSV končí

Vážení čtenář,

 příspěvek o skupině Alta byl naším posledním z letošního strojíráku. Děkujeme vám za vaši přízeň. Všechny texty týkající se 65. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu najdete na ihned.cz/msv2014.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru