Maloobchodní řetězec Tesco zažívá tvrdé časy. Problémy začaly ve druhé polovině září, kdy firma zveřejnila, že má chyby v účetnictví a svůj hospodářský výsledek za první pololetí nadhodnotila o čtvrt miliardy liber (téměř devět miliard korun). Společnost vzápětí akcionáře varovala, že zisk za další období bude nižší. 

Kvůli chybám v účetnictví už začaly Tesco vyšetřovat britské regulační úřady. Akcie společnosti na poslední události reagovaly razantním poklesem.

Ve středu spadly na 180 pencí a dostaly se nejníže od roku 2003. Od zveřejnění zprávy o chybě v hospodářském výsledku oslabily akcie Tesca o 21 procent. 

Řetězec, který je největším maloobchodníkem ve Velké Británii a třetí největší maloobchodní firmou na světě, se snaží investory uklidnit. "Tesco bude dál plně spolupracovat s Úřadem pro finanční etiku a dalšími úřady, které se touto věcí budou zabývat," uvedli zástupci řetězce ve svém vyjádření. 

Tesco zaměstnává na celém světě přes 500 tisíc lidí. Od roku 1996 řetězec působí i v tuzemsku, kde nyní provozuje 232 obchodů, 19 čerpacích stanic a sedm obchodních center. Se 14 tisíci zaměstnanci patří mezi největší soukromé zaměstnavatele v Česku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru