Guvernér argentinské centrální banky Juan Carlos Fábrega ve středu rezignoval na svoji funkci. Nahradí ho Alejandro Vanoli, nynější šéf regulačního orgánu CNV. Fábrega tak učinil den poté, co ho na veřejnosti kritizovala prezidentka Cristina Fernándezová kvůli rostoucímu tlaku na argentinské peso.

Fernándezová Fábregu přímo nejmenovala, obvinila však centrální banku z nedostatečné kontroly "manévrů", jimiž banky a makléři vyprovokovali devalvaci měny. Prezidentka také dodala, že zřejmě z centrální banky unikly důvěrné informace.

Po Fábregově odchodu se však začínají objevovat obavy, že jeho krok uvolní cestu k větší vládní kontrole nad centrální bankou. V souvislosti s tím se zmiňuje hlavně jméno ministra hospodářství Axela Kicillofa, který měl s Fábregou několik sporů kvůli hospodářské politice.

"Kicillofova moc vzrostla, bude mít větší slovo při rozhodování o měnové politice a můžeme očekávat rychlejší tempo zhoršování finančních podmínek," řekl pro Financial Times Miguel A. Kiguel z poradenské společnosti Econviews. Jak ale tvrdí ekonom Luis Secco, centrální banka byla "zcela podřízena" vládním rozhodnutím už delší dobu.

Fábrega opouští centrální banku v době, kdy se míra roční inflace odhaduje na 40 procent. "Nic se nezmění," tvrdí Secco. "Odchod Fábregy opět ukazuje, že pokusit se přidat k vládní politice trochu umírněnosti a racionality je odsouzeno k neúspěchu," dodal ekonom.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru