Zprávy ze světa byznysu, které stojí za pozornost:

Praha Premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš budou jednat o situaci v ČSA. 

Praha TK k aktuální situaci České pošty. Zúčastní se předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec.

Praha Českomoravská konfederace odborových svazů představí své cíle pro růst mezd v roce 2015 a aktuální prognózu ekonomického vývoje a inflace v ČR. 

Brno Pokračuje Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně.

Washington Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová promluví o vyhlídkách světové ekonomiky.

Paříž Prvním novinářským dnem začíná pařížský autosalon. Výstavní premiéru bude mít nová Škoda Fabia.

Neapol Zasedá Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB), zabývat se bude měnovou politikou.

V Praze se sejdou ministři financí šesti zemí EU

V Praze proběhne schůzka ministrů financí Německa, Maďarska, Polska, Rakouska, Slovenska a České republiky. Setkání pořádá ministr financí Andrej Babiš. Hlavními tématy jednání budou daně, boj proti daňovým únikům, výměna informací v daňové oblasti a možnosti vzájemné spolupráce. Schůzka se koná v rámci návštěvy německého ministra financí Wolfganga Schäubleho v Česku.

Babiš už dříve uvedl, že by chtěl jednat o možnosti plošného zavedení takzvaného režimu přenesení daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty v celé EU. Tento návrh Babiš přednesl již v červnu na jednání se svými kolegy ze zemí EU. Chtěl, aby si unie systém po určitou dobu vyzkoušela u veškerého zboží a služeb. Evropská komise ovšem návrh odmítla. 

Starší fabia druhé generace se přestane vyrábět na konci roku

Končící Škoda Fabia druhé generace se bude vyrábět do konce letošního roku ve verzi hatchback. Výroba kombi již skončila. V předvečer pařížského autosalonu to řekl mluvčí Škody Jozef Baláž. Na autosalonu se ve čtvrtek představí obě verze fabie nové generace ve světové premiéře. 

Starší fabii již v podstatě nelze objednat. "Dobíhá výroba již objednaných vozů. Zejména dodávky na zahraniční trhy," uvedl Baláž. České zastoupení Škody již dříve oznámilo, že fabie vyprodalo a na několik set zájemců se nedostalo. Starší fabia se vyrábí souběžně s novou generací a modelem Rapid na lince v Mladé Boleslavi. Základní cena třetí generace Škody Fabia bude začínat na 234 900 Kč, což je stejně jako startovací ceníková cena předchozí verze.

Intralot požádal o zablokování prodeje licence na dostihy

Řecký dodavatel systémů pro hazardní hry Intralot požádal nejvyšší správní soud v zemi, aby zablokoval prodej jediné licence pro provozování dostihových sázek místnímu sázkovému a loterijnímu monopolu OPAP, ve kterém vlastní významný podíl český investor Jiří Šmejc. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na informace od soudních úředníků.

Prodej licence je součástí plánu privatizace, na němž se Atény dohodly s mezinárodními věřiteli Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) v rámci záchranného balíku pro zadluženou zemi.

Odbory chtějí vyzvat k vyššímu růstu platů

Odbory se ve čtvrtek chystají zveřejnit svá doporučení pro vyjednávání se zaměstnavateli o zvyšování mezd. Předáci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) chtějí vyzvat k vyššímu růstu výdělků. Představit chtějí také svou prognózu vývoje ekonomiky a inflace.

Doporučení, o jakém růstu platů by měli pracovníci s vedením podniků vyjednávat, dávají odbory každý rok. Pro letošek odborová centrála radila usilovat o takové přidání, které by pokrylo inflaci a zajistilo reálný růst mzdy aspoň o procento. Pro příští rok chtějí předáci doporučit zvýšení výraznější. Ekonomika se totiž postupně vzpamatovává z krize a dá se očekávat její mírný růst.

USA a Brazílie ukončily spor o subvence na pěstování bavlny 

Spojené státy a Brazílie se dohodly na ukončení deset let dlouhého sporu o subvence Washingtonu pro americké pěstitele bavlny. Dvě největší ekonomiky západní polokoule tak učinily jeden z prvních kroků k napravení vzájemných vztahů, poškozených skandálem kolem údajného sledování brazilské prezidentky americkou tajnou službou.

USA podle dohody vyplatí brazilské organizaci odvětví bavlny jednorázovou částku 300 milionů dolarů (6,5 miliardy Kč). Brazílie na druhé straně slíbila, že už proti Spojeným státům kvůli subvencování bavlny nebude podnikat žádné kroky, oznámil Úřad obchodního zmocněnce USA.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru