Dlouhá léta pěstitel José Manuel Ortega vyvážel víno odrůdy Malbec z Argentiny do zahraničí. Teď ale bude muset export omezit. A nejen to. Ukončit bude muset i produkci dostupnějších vín, která se na pultech obchodů a vinoték obvykle prodávají za devět až 12 dolarů, tedy v přepočtu za 195 až 260 korun.

Za Ortegovo rozhodnutí může vysoká inflace v Argentině, která patří mezi nejvyšší ve vyspělejším světě. Inflace zvyšuje produkční náklady natolik, že se Ortegovi nevyplatí taková vína prodávat. Rostou jak náklady na práci, tak například i na zpracování hroznů, stáčení vína nebo na nákup etiket. "Až se situace vyjasní, tak se k těmto vínům opět vrátíme," uvedl pěstitel pro americký deník The Wall Street Journal

Podobně jsou na tom i další vinaři z Argentiny, kteří dříve zažívali silný rozkvět. "Našim zaměstnancům jsme zvýšili platy o 15 procent, což jen tak tak pokryje letošní inflaci," uvádí vinař Michael Evans z Mendozy. I ten musel nedávno omezit vývoz Malbecu.

Jak ve své zprávě uvedla banka Rabobank, jen během čtyř uplynulých let produkční náklady argentinských pěstitelů vína vzrostly o sto procent. Na rostoucí náklady přitom podle odborníků nemohou reagovat nárůstem cen, protože na světovém trhu s vínem už existuje obrovská konkurence.

Proč je Argentina v bankrotu
Argentina se letos v létě dostala již do druhého bankrotu za posledních 12 let. Paradoxně se tak stalo kvůli nevyřešeným záležitostem, jež jsou spojeny ještě s předchozím bankrotem z roku 2002. 
 
Po něm Argentina ještě několik let vyjednávala s veřiteli o restrukturalizaci dluhu. Přes 90 procent veřitelů na snížení hodnoty dluhopisů kývlo. Malá část, již tvoří především hedgeové fondy Argentinci překřtěné na "supí", ale nikoli. Fondy se raději po argentinské vládě domáhaly plné hodnoty bondů soudní cestou. Se započtením úroků se dlužná částka vyšplhala na 1,5 miliardy dolarů. Soud v New Yorku jim letos dal za pravdu. 
 
Navíc podle rozhodnutí soudu musí argentinská vláda nejprve vyplatit tyto věřitele, a až pak pokračovat v pravidelných splátkách svého již restrukturalizovaného dluhu. 
 
S tím ale Argentina nesouhlasí, pokouší se rozhodnutí soudu obejít a nadále splácet pohledávky těch věřitelů, kteří s restrukturalizací dluhu souhlasili. Podle amerického tribunálu ale Buenos Aires provádí nelegální kroky a pohrdá soudem.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru