Zatímco demonstranti v Hongkongu bojují za demokracii, obchodníci s akciemi vymýšlejí, jak na nepokojích vydělat. "Tchien-an-men vytvořil příležitosti pro lidi, kteří dokázali mít žaludek na to, aby vybrali nějaké akcie," řekl serveru CNBC šéf investičního oddělení z Al Frank Asset Management John Buckingham.

"Investoři budou čekat na události, které by mohly nastat, a obecně platí, že budou reagovat přehnaně," dodal Buckingham.

Ne všichni však budou chtít nepokojů využít. "Hongkongské trhy se v minulosti propadaly před politickými demonstracemi a vždy byly schopné se po událostech rychle vzpamatovat," uvedla společnost Nomura. 

Banka se negativně dívá i na hongkongské akcie v oblasti spotřeby, nemovitostí, hotelnictví nebo letecké dopravy. Nepokoje by totiž mohly ovlivnit turismus nebo služby a odehnat turisty z pevninské Číny a potenciální zájemce o nemovitosti. Nomura sice vidí příležitosti v pádu hongkongských akcií čínských podniků, ale není sama, kdo si uvědomuje širší rizika pro místní trh. Goldman Sachs už má také málo aktiv na hongkongské burze.

"Pokud zůstane současná politická situace stejná delší dobu nebo se ještě zhorší, dopady by mohly trvat po celé čtvrté čtvrtletí, které je kvůli Vánocům vrcholem sezony," uvedl analytik BNP Paribas Patrick Wong.

Akcie se tento týden propadly o více než čtyři procenta. Index Hang Seng se tento týden propadl o 3,1 procenta. Minulý týden, než policie použila slzný plyn a obušky, činil pokles indexu 2,6 procenta.

Japonská makroekonomická data v úterý ukázala, že výdaje domácností a průmyslová výroba byly na horší než očekávané úrovni, maloobchodní prodeje naopak překonaly očekávání. Index HSBC China manufacturing za měsíc září vyšel na hodnotě 50,2 bodů, beze změny oproti měsíci srpnu.

Hongkongské trhy jsou ve středu a ve čtvrtek zavřené kvůli oslavám 65. výročí vzniku Čínské lidové republiky. Protesty v Hongkongu pokračují. Davy mladých proudily ve středu k náměstí, kde se komunističtí představitelé a vůdce Leung Čchun-jing zúčastnili ceremoniálu u příležitosti oslav.

Demonstranti zastavili běžný provoz ve městě. Neodradila je ani silná noční bouřka, ráno se město již probudilo do slunného dne. Předáci protestního hnutí vzhledem k obavám z možných provokací vyzvali účastníky protestů, aby nikterak nenarušovali slavnostní vztyčení vlajky na přístavním nábřeží. Ceremoniál pak skutečně proběhl v klidu, i když část studentů dávala při státní hymně hlasitě najevo svou nevoli.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru