Státní rozpočet skončil ke konci letošního září ve schodku 34,4 miliardy korun, a je tak o téměř čtyři miliardy nižší než ve stejném měsíci loni. Po středečním jednání vlády to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ke konci letošního srpna státní rozpočet skončil ve schodku 14,8 miliardy korun.

Ke 30. září činí příjmy 826,4 miliardy korun a výdaje přes 860 miliard Kč, tudíž je schodek 34,4 miliardy korun, uvedl Babiš. Minulý rok deficit ke konci září činil 38,2 miliardy korun.

Cílem ministerstva financí je dostat se s hodnotou deficitu za letošní rok na úroveň roku 2013, kdy rozpočet skončil ve schodku zhruba 81 miliard korun. Na rozdíl od loňského roku, kdy předchozí kabinet výrazně šetřil, současná vláda výdaje obnovila, uvedl Babiš.

Jako příklad uvedl peníze vyčleněné na stavbu dopravní infrastruktury. Na stavby je peněz dost, jsme ale paralyzováni zákony, zejména zákonem o veřejných zakázkách, který brání v rychlejší výstavbě, dodal ministr.

Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 112 miliard korun. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i ministr financí Babiš již ale uvedli, že deficit bude zhruba 90 miliard Kč. Na příští rok vláda schválila rozpočet se schodkem 100 miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru