Český výrobní sektor na konci třetího čtvrtletí zaznamenal výrazné zlepšení. Index PMI vzrostl ze srpnové nejnižší úrovně za jedenáct měsíců ve výši 54,3 bodu na zářijových 55,6 bodu. Vyplývá to z výrobního indexu PMI od banky HSBC.

I přes nejisté výhledy na růst v eurozóně a horší hospodářské výsledky Německa se český výrobní sektor docela drží. V září se výrobní index PMI zvedl na 55,6 bodu, tedy nejlepší výsledek za čtyři měsíce. Průměr z třetího čtvrtletí - 55,5 bodu - je jen mírně nižší než za první polovinu roku, kdy byl 56,1 bodu. V září se všechny složky indexu PMI zlepšily," vysvětluje Agata Urbanska-Giner, ekonomka pro střední a východní Evropu z HSBC. 

Aktuální výsledek se sice nachází lehce pod dosavadním průměrem za rok 2014 - pod hodnotou 55,9 bodu - dlouhodobý trend průzkumu, tedy 52,6 bodu, ale naopak převyšuje. 

Méně zakázek z Ruska a Německa

Objem nových zakázek v září rostl šestnáctý měsíc v řadě, a to rychlým tempem. Růst ve třetím čtvrtletí byl o něco slabší než v prvních dvou čtvrtletích roku, přesto však byl silnější než v kterémkoli předchozím čtvrtletí od prvních tří měsíců roku 2011. Růst nových exportních zakázek sledoval podobný trend jako nové zakázky, byť s celkově slabším tempem. Firmy hlásí zlepšující se poptávku z Evropy, Severní i Jižní Ameriky a Číny, ale méně zakázek z ruského trhu. Respondenti průzkumu rovněž uváděli, že oslabila poptávka z Německa. 

Vyšší růst objemu nových zakázek vedl v září k dalšímu nárůstu rozpracovanosti. Tempo nárůstu rozpracovanosti oslabilo na nejnižší úroveň za tři měsíce, přesto však zůstalo solidní. Nárůst nedodělků v posledním období omezilo druhé nejrychlejší tempo růstu zaměstnanosti za více než tři roky. 

Urbanska-Giner k tomu dodává: "I přes pozitivní letošní výsledky průzkumu PMI představuje polednový pokles německého PMI nebezpečí i pro nás. Prozatím vypadá růst exportu dobře, v meziročním srovnání od ledna po červenec vyskočil na 8,7 % z 0,2 % meziročně v roce 2013. Volnější fiskální politika růst HDP rovněž podpořila." 

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.