Zprávy ze světa byznysu, které stojí za pozornost:

Praha Společnost Markit Economics zveřejní index nákupních manažerů ČR za září.

Praha Koná se Žofínské fórum na téma: Inteligentní dopravní a parkovací systémy

Brno Pokračuje Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně. Proběhne například konference společností EGAP a ČEB na téma financování a pojišťování exportu mimo země EU.

Brusel Vyjde třetí revize zprávy o vývoji HDP za druhé čtvrtletí v eurozóně i celé Evropské unii.

Paříž Uskuteční se koncernový večer VW v předvečer zahájení pařížského autosalonu. Škoda Auto na něm poprvé naživo představí novou generaci modelu Fabia.

Peking Čínský výrobce osobních počítačů Lenovo Group dokončí akvizici jedné z divizí americké technologické společnosti IBM, která se zaměřuje na levné počítačové servery.

Nový operační systém Microsoftu se bude jmenovat Windows 10

Nová verze operačního systému Microsoftu by měla být spuštěna příští rok, tři roky po vydání nynějšího a zatím posledního systému Windows 8, a bude "nejkomplexnější platformou vůbec". Prohlásil to šéf operačních systémů Microsoftu Terry Myerson. Firma přeskočí verzi 9, aby zdůraznila přiblížení světu zaměřenému na mobilní zařízení a internetové služby, uvedla agentura AP.

Nová verze vlajkového produktu Microsoftu, který stále běží v drtivé většině osobních počítačů na světě, cílí hlavně na lukrativní firemní trh, který obecně ignoroval Windows 8. Systém Windows 8, který firma před rokem aktualizovala na Windows 8.1, se zatím příliš nerozšířil. Po celém světě jej podle údajů společnosti Net Applications využívá jen asi 12,5 procenta osobních počítačů, zatímco předchozí Windows 7 jsou nainstalovány na více než polovině počítačů. 

Čekají se zpřesněná data o vývoji české ekonomiky

Český statistický úřad zveřejní zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Data budou spočítána podle nové metodiky ESA 2010, podle níž budou poprvé představena i data národních účtů za rok 2013.

Podle údajů ČSÚ z konce srpna se česká ekonomika ve druhém čtvrtletí vyvíjela stejně jako byl první odhad, tedy stagnovala. V meziročním vyjádření statistici růst zlepšili na 2,7 procenta z dřívějších 2,6 procenta.

Statistici by také měli zveřejnit kompletní revizi časových řad národních účtů od roku 1990 na základě nové metodiky. Přepočet by měl zvýšit hodnotu HDP Česka ve všech letech, ale meziroční vývoj změnit jen minimálně. Revize představí i další země EU. 

ČNB: Bez oslabení koruny by inflace byla výrazně záporná

Bez zahájení devizových intervencí loni v listopadu, tedy bez oslabení kurzu koruny, by byla inflace v prvních dvou čtvrtletích výrazně záporná, a to dokonce hlouběji a dlouhodoběji, než naznačovaly analýzy ČNB v listopadu 2013. Uvádí to studie k devizovým intervencím, kterou zveřejnila ČNB na internetu.

"Jedná se přitom doposud dominantně o přímý kurzový vliv prostřednictvím dovozních cen, zatímco sekundární dopady do inflace navazující na oživení ekonomické aktivity a mzdového růstu by se měly začít projevovat až ve druhém pololetí 2014," uvádí studie k dopadům intervencí. Vliv samotného oslabení kurzu koruny se tak podle ČNB do cen zatím promítá v souladu s očekáváním centrální banky. 

Ministerstvo financí zveřejní údaje o státním rozpočtu

Ministerstvo financí ve středu zveřejní údaje o státním rozpočtu ke konci září. Ke konci srpna státní rozpočet skončil ve schodku 14,8 miliardy korun. Předtím byla letos státní pokladna v minusu jen ke konci května.

Celkové příjmy rozpočtu stouply meziročně o 35,8 miliardy na 739,3 miliardy korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 14,4 miliardy korun na 754,1 miliardy korun.

Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 112 miliard korun. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i ministr financí Andrej Babiš (ANO) již ale uvedli, že deficit bude zhruba 90 miliard korun. Loni skončil rozpočet s deficitem zhruba 81 miliard korun. Na příští rok vláda schválila rozpočet se schodkem 100 miliard korun.

Soud: Monopol OPAP na sázky a loterie v Řecku je legální

Monopol řecké společnosti OPAP na provoz sázek a loterií na domácím trhu je legální. Rozhodl o tom řecký soud, který tak odmítl dlouhodobé námitky konkurenčních firem a zajistil společnosti OPAP dominantní postavení na řeckém trhu. Ve firmě OPAP má významný podíl český investor Jiří Šmejc.

OPAP je jednou z největších sázkových firem v Evropě. Společnost má exkluzivní právo na provozování loterií v zadluženém Řecku až do roku 2030 a na sportovní sázky do roku 2020. Britské firmy nabízející sázky na sport William Hill, Sportingbet a Stanleybet však od roku 2004 protestují proti monopolu firmy a tvrdí, že porušuje pravidla EU o svobodném trhu služeb.

Řecký soud rozhodl, že reformy, které Atény uskutečnily v sektoru hazardních her od roku 2011, chrání monopol OPAP v souladu s evropským právem. Podle soudu je monopol zaměřen na boj proti nelegálnímu sázení a trestné činnosti v oblasti hazardních her.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru