Americká internetová aukční síň eBay vyčlení svou rychle rostoucí divizi elektronických plateb PayPal do samostatné firmy, jejíž akcie se budou obchodovat na burze. Oddělení by mělo nastat ve druhé polovině příštího roku, uvedla v úterý firma.

Správní rada eBay došla podle sdělení k závěru, že oddělení obou společností bude nejlepší cestou k dalšímu růstu a také nejlépe prospěje akcionářům.

"Důkladné strategické přezkoumání ukazuje, že udržovat eBay a PayPal spolu po roce 2015 by bylo jednoznačně méně výhodné pro oba podniky," uvedl podle agentury Reuters šéf eBay John Donahoe. Ten se přitom až dosud vzpíral oddělení, které prosazovali někteří investoři v čele s Carlem Icahnem.

Příjmy PayPalu vzrostly během loňského roku o 19 procent na 7,2 miliardy dolarů. Příjmy eBay (bez započtení PayPalu) jsou sice stále vyšší – 9,9 miliardy dolarů – ovšem růst je zde výrazně pomalejší. Prostřednictvím PayPalu utratí zákazníci průměrně jeden ze šesti dolarů na internetu.

V červnu PayPal opustil ředitel David Marcus. Do vedení divize nyní společnost eBay jmenovala dosavadního manažera finanční společnosti American Express Dana Schulmana.

PayPal vznikl na konci 90. let a jeho akcie vstoupily na veřejný trh v roce 2002. Brzy poté jej za 1,5 miliardy dolarů (dnešních asi 33 miliard korun) koupil eBay. Na konci loňského roku měl PayPal 143 milionů uživatelů, o 16 procent více než o rok dříve.

Někteří investoři se domnívají, že PayPal by jako nezávislý podnik mohl mít větší možnosti růstu, protože by mohl přilákat další internetové obchodníky, kteří jsou konkurenty eBay. PayPal by se měl také připravit na očekávaný velký nástup konkurenčního platebního systému Apple Pay, který technologický gigant Apple představil tento měsíc.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru