Těžařská společnost New World Resources (NWR), které patří i černouhelné doly OKD, oznámila, že investoři v rámci takzvané nárokové emise, kdy jsou papíry nabízeny stávajícím akcionářům, upsali 3,78 miliardy nových akcií, což je 75,12 procenta nově nabízených akcií. Vyplývá to z dnešního sdělení firmy.

"Můžeme potvrdit, ze práva na nové akcie byla dosud upsána z více než 75 procent, což zahrnuje úpis dosavadního majoritního akcionáře CERCL Mining a zájem minoritních akcionářů," řekl ředitel vnějších vztahů společnosti Petr Jonák.

CERCL Mining podle něj upsal akcie v hodnotě 75 milionů eur, minoritní akcionáři pak za zhruba 13,6 milionu eur. "Zbylá práva byla přesně podle dohodnutých pravidel restrukturalizace nabídnuta některým věřitelům, kteří se již dříve zavázali je odkoupit," řekl Jonák.

Uvedl také, že celý proces restrukturalizace pokračuje bez komplikací a bude dokončen v první polovině října. "Výsledně získá NWR 185 milionů eur nového kapitálu," dodal.

Plán restrukturalizace, která má odvrátit platební neschopnost podniku, zahrnuje snížení hodnoty dluhopisů a výrazné rozmělnění podílů akcionářů. Firma již dříve oznámila, že z úpisu úhrnem až pěti miliard nových akcií chce získat 118 milionů eur. NWR hodlá v rámci plánu snížit nominální zadlužení z 825 milionů eur (asi 23 miliard Kč) na 500 milionů eur (zhruba 14 miliard Kč).

S akciemi se dnes začne obchodovat na burzách v Londýně a v Praze, ve Varšavě se čeká spuštění obchodování ve středu nebo v nejbližších dnech.

Věřitelé plán restrukturalizace schválili v srpnu a v září kapitálovou restrukturalizaci schválila justice v Británii a v USA.

Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze zbývá firmě de facto umístit už jen 29,4 milionu eur (asi 750 milionů korun). "To není málo, ale lze předpokládat, že takto blízko cíle (dokončení restrukturalizace dluhu) se peníze NWR zajistit podaří," dodal Hlinomaz.

NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, kterou v červenci opustil podnikatel Zdeněk Bakala. NWR včetně OKD a 44 000 bytů na Ostravsku ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR.

Spolumajitel firmy NWR Zdeněk Bakala také vlastní společnost Economia, vydavatele Hospodářských novin i IHNED.cz. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru