Zprávy ze světa peněz a byznysu, které stojí za pozornost:

Praha Česká národní banka zveřejní investiční pozice ČR vůči zahraničí a zahraniční zadluženost k 30. červnu 2014. ČNB také představí statistiku emitovaných dluhopisů a bankovní statistiku k 31. srpnu 2014. 

Praha Český statistický úřad zveřejní míry zaměstnanosti a nezaměstnanosti a ekonomické aktivity za srpen 2014.

Praha Proběhne konference na téma investic a regulatorního prostředí pro oblast sítí v elektroenergetice. . 

Brno Pokračuje 56. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. 

Brusel Evropská komise zveřejní důvody zahájení hloubkové kontroly daňových ujednání Irska s americkou společností Apple a Lucemburska s dceřinou firmou skupiny Fiat. 

Brusel Eurostat zveřejní zprávu o vývoji nezaměstnanosti v eurozóně za srpen.   

Frankfurt nad Mohanem Do 23 hodin se bude konat stávka pilotů aerolinek Lufthansa. 

San Francisco Microsoft nejspíš představí nový operační systém Windows 9. 

Evraz chce získat prodejem akcií v USA 400 milionů dolarů

Americká pobočka největší ruské ocelárny Evraz by chtěla primární emisí akcií na americkém trhu získat kolem 400 milionů dolarů (8,7 miliardy Kč). Agentuře Reuters to v pondělí řekly zdroje z bankovních kruhů. Evraz North America by podle nich měla prodat 25 až 35 procent svých akcií.

Evraz v pátek burzovní komisi v USA oznámila záměr vydat primární emisi akcií, dokument ale konkrétní informace o objemu, ceně nebo termínu transakce nepodává. Podle jednoho ze zdrojů by emisi měla firma uskutečnit do konce tohoto roku, podle druhého by to mělo být počátkem roku příštího. Evraz, který částečně kontroluje ruský miliardář a vlastník londýnského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič, není terčem letošních západních sankcí proti Rusku.

Ford chce zvýšit do šesti let prodej svých aut o polovinu

Americká automobilka Ford Motor má v plánu zvýšit celosvětový prodej svých vozů do roku 2020 o polovinu na 9,4 milionu automobilů ročně. Řekl to v pondělí na setkání vedení firmy s investory šéf prodeje Fordu Jim Faley. Loni firma prodala 6,2 milionu vozů.

Zvýšením prodeje nad devět milionů by se Ford dostal na dohled dnešního ročního odbytu tří největších světových automobilek - japonské Toyoty, německé skupiny Volkswagen a amerického konkurenta General Motors. Volkswagen podle odhadu analytiků by mohl již v letošním roce vystřídat japonského konkurenta Toyota Motor na postu největší automobilky světa a dodat zákazníkům 10,1 milionu osobních a lehkých užitkových vozů.

Na strojírenském veletrhu v Brně se představí 1627 firem

V Brně pokračuje 56. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV). Na výstavišti vystavuje přes 1600 firem z 31 zemí. Je to zhruba o 150 více než v loňském roce. Přibližně polovina společností přijede ze zahraničí. Například z Číny jich bude 72. Na veletrhu v úterý proběhne například konference o příležitostech pro české exportéry v Číně, konat se také bude Business den Ruské federace.

Největší zájem o veletrh je tradičně z Německa, odkud do Brna přijede 282 firem, což je více než třetina všech zahraničních vystavovatelů. Letošní ročník veletrhu nemá partnerskou zem. Speciálním hostem je Thajsko, které má rozvinutý elektrotechnický a automobilový průmysl. Do Brna přijede z této země 17 firem.

Sledujte on-line zpravodajství z MSV na IHNED.cz.

Metrostav v úterý dokončí stavbu tunelu Blanka

Stavební firma Metrostav v úterý v souladu s výrokem rozhodčího soudu dokončí stavbu tunelového komplexu Blanka. ČTK to řekl mluvčí společnosti František Polák. Práce na klíčové dopravní stavbě tím ale nekončí. Firma ČKD Praha DIZ musí ještě nainstalovat technologie nutné pro provoz tunelu. Termín zprovoznění tak zatím není znám. Stavba vyjde Prahu na 36,9 miliardy korun.

Termín dokončení stavební části díla stanovili rozhodci, kteří řešili spor mezi Prahou a Metrostavem týkající se nezaplacených faktur. Arbitráž minulý týden skončila. Arbitři v průběhu několikaměsíčního řízení nařídili Praze zaplatit kolem pěti miliard korun. Obdobný spor vede město se správcem stavby, firmou Inženýring dopravních staveb (IDS).

Ministr Jurečka jmenuje lesnického náměstka

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) jmenuje svého náměstka pro lesnictví. Pozice je neobsazena od července loňského roku. Tehdy nastupující Jurečkův předchůdce Miroslav Toman odvolal z náměstkovského místa Radka Brauma, kterého na úřad přivedl ministr Petr Bendl (ODS). V kuloárech se jako o nejpravděpodobnějším kandidátovi na pozici mluví o Patriku Mlynářovi, výkonném řediteli Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků a Asociace českého papírenského průmyslu.

Mlynářovo jméno potvrdilo ČTK několik zdrojů. Jurečkův mluvčí Hynek Jordán odmítl v pondělí tuto informaci komentovat. Jméno se prý novináři oficiálně dozvědí až na polední tiskové konferenci. Mlynářovo vyjádření se ČTK sehnat nepodařilo. Řízením úseku lesnictví na ministerstvu byl dosud pověřen Martin Žižka.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru