Plzeňská Doosan Škoda Power odložila stavbu továrny na turbíny v Indii. Připravovala ji několik let. Zpomalila celá indická oblast, kde jsou vždy strmé plány, ale realita je nyní mnohem menší, řekl Jiří Šmondrk, generální ředitel firmy, kterou před pěti lety koupila jihokorejská skupina Doosan. Strojírny jsou nyní v Plzni plně vytížené a fungují nepřetržitě.

"Zpomalení začalo před dvěma lety. Ještě před třemi lety nám tu zákazníci skoro klečeli a žádali nás o dodávky parních turbín," uvedl Šmondrk. Podle něj neví indický trh, co má dělat. "Přicházejí obnovitelné zdroje, otázky, jak dál s jádrem a uhlím. Investoři jsou hrozně nejistí," řekl. Myšlenka postavit továrnu v Indii podle Šmondrka ale nezmizela. Vzhledem k situaci na energetickém trhu, který dnes není v růstu, ale je spíš v očekávání, jsme tyto aktivity zamrazili, uvedl.

Podle ředitele pro nové projekty Radka Trněného utlumila firma svoji samostatnou aktivitu. "V námi vybrané lokalitě v Čennaí to skončilo a nepokračujeme tam dál," uvedl. S jihokorejským mateřským koncernem vede plzeňská firma strategické diskuse o tom, zda továrnu nepostaví on.

"Doosan tam má také svoje, možná ještě ambicióznější plány. Primárně to tedy nyní řeší oni a my sledujeme, do jaké míry to bude vhodné pro nás," vysvětlil. Doosan, který má v Indii továrnu na výrobu kotlů, je na indickém trhu stále velmi úspěšný. Podmínkou některých kontraktů ale je, aby byly turbíny vyrobené v Indii. Navíc na dovoz energetického zařízení má asijská země vysoké clo. "Bude to teď na rozhodnutí mateřské společnosti. Očekáváme ho někdy v příštím roce," uvedl Trněný.

Doosan Škoda Power, jeden z pěti nejsilnějších světových výrobců turbín, chtěl také díky nové továrně v Indii výrazně zvýšit své tržby, které letos dosáhnou zhruba 8,5 miliardy korun. V Indii má nyní asi 50 obchodníků a konstruktérů v New Dillí a v Čennaí. V Indii má Škodovka i Doosan, podobně jako v Číně, velmi dobrý zvuk, řekl Šmondrk.

Plzeňský podnik jednal o stavbě nové továrny na výrobu a montáž turbín za miliardu korun od roku 2006. O dva roky později záměr na čas "usnul" kvůli hledání strategického partnera strojíren.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru