Čínský internetový prodejce Alibaba, který nedávno úspěšně vstoupil na newyorskou burzu, dostal od čínské vlády souhlas k založení soukromé banky. Oznámil to v pondělí čínský bankovní regulátor. Bankovnímu sektoru v druhé největší ekonomice světa dominují státem vlastněné banky. Vláda v Pekingu ale na začátku roku zahájila pilotní program, který má tento přísně střežený sektor otevřít soukromým investorům.

Banka bude mít sídlo v provincii Če-ťiang na jihovýchodě země. Většinovým akcionářem bude s podílem 30 procent přidružená společnost Alibaby, která zahrnuje divizi pro finanční služby a zpracovávání plateb.

Souhlas se založením soukromé banky dostala podle čínského bankovního regulátora CBRC také mateřská společnost čínských aerolinií Juneyao Airlines.

Čínské úřady již loni oznámily, že Peking umožní založení soukromých bank. Krok patří ke snahám čínské vlády prohloubit tržní reformy a podpořit domácí ekonomiku. Státní banky totiž podle stoupenců reforem brání dalšímu vývoji ekonomiky, neboť půjčky poskytují více státním podnikům než podnikatelům, kteří vytvářejí nová pracovní místa.

Alibaba a skupina Shanghai JuneYao Group byly mezi prvními soukromými firmami, které požádaly o udělení bankovních licencí. Povolení získaly až v druhé dávce žádajících firem. Už v červenci Čína umožnila založení tří jiných soukromých bank. V jedné z nich bude investorem konkurent Alibaby, společnost Tencent Holdings.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru