Evropská komise nepotvrdila obvinění amerického výrobce elektroniky Apple, který měl mít, podle jejích předběžných závěrů, prospěch z nezákonných daňových dohod s irskou vládou. Pro Apple by negativní rozhodnutí znamenalo rekordní pokutu až několik miliard eur. S odkazem na nejmenované zdroje v pondělí zprávu zveřejnil list Financial Times (FT).

Mluvčí komise Antoine Colombani ale odmítl, že by úředníci měli v tomto týdnu zveřejnit podrobnosti k vyšetřování. Podle něj komise v úterý zveřejní důvody, které ji v červnu vedly k rozhodnutí zahájit hloubkovou kontrolu daňových dohod mezi společností Apple a irskou vládou. 

"Nejsou žádné závěry. Analyzujeme, zda to byla podle evropských pravidel nepovolená státní pomoc, výběrová výhoda poskytnutá společnosti. Teď ale není doba na spekulace o možném závěru vyšetřování," vysvětlil. Skutečné výsledky šetření tak prý mohou být známy třeba až za několik měsíců.

Od června podle něj zástupci unijní exekutivy v kauze Apple jednali s irskou vládou a teprve nyní bylo možné dosáhnout dohody o nedůvěrné, tedy veřejné verzi důvodů pro hloubkové šetření. Ještě o několik týdnů se podle Colombaniho zpozdí oficiální publikace červnových závěrů v unijním věstníku.

Výrobce chytrých telefonů iPhone podle předběžných zjištění uzavřel "zákulisní" dohody s irskými úřady a následně využíval údajně nezákonné státní pomoci.

Apple v Irsku působí od roku 1980. Společnost tvrdí, že její dohody s irskou vládou žádný zákon neporušily. Finanční ředitel Applu Luca Maestri FT sdělil, že k žádné zvláštní dohodě nikdy nedošlo ani k ničemu, co by šlo vykládat jako státní pomoc.

Vyšetřovací komise amerického Senátu loni zjistila, že Apple v Irsku využívá síť dceřiných firem, aby si snížil v USA platby daně z příjmu v řádech miliard dolarů. Tento postup je legální, zpráva však vyvolala otázky o účinnosti amerického daňového systému a možnostech daňových úniků.

Evropská komise letos v červnu oznámila, že zahájila hloubkové vyšetřování daňových dohod, které Apple, další americká firma Starbucks a finanční divize skupiny Fiat uzavřely s úřady v Irsku, Nizozemsku a Lucembursku. V úterý komise také zveřejní zdůvodnění šetření Fiatu, ke Starbucksu se vyjádří později.  

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru