Největší francouzský svaz zaměstnavatelů Medef, který ve středu slíbil, že během příštích pěti let vytvoří milion nových pracovních příležitostí, si nechal odznáček s nápisem "1 milion pracovních míst" částečně vyrobit v České republice. Vysloužil si za to kritiku nejen na internetu, že touto cestou moc příležitostí k zaměstnání pro Francouze podnikatelé nevytvoří.

"Kvůli velkým sériím jsme se z důvodu nákladů museli obrátit na českou továrnu. Jde o jednání mezi dodavatelem a odběratelem v globalizované ekonomice. Snažíme se najít produkt nejvyšší kvality za nejlepší cenu," popsal nevědomky jednu z podstat problémů celého francouzského hospodářství francouzský výrobce odznáčku, který zaměstnává všehovšudy sedm lidí.

Organizátoři akce se podle agentury AFP brání, že v zahraničí si nechali vyrobit jen kovový podklad, ale že modrý nápis ve žlutém poli je ryze francouzský. Prvních sto kusů bylo navíc kompletně vyrobeno ve Francii.

"Uf! Zachránili jsme svou čest, ale uvědomte si, že v celém průmyslovém odvětví ve světě jsou díly, které přicházejí z té či oné strany, a opravdu větší část tohoto odznáčku je vyrobena ve Francii," řekl předseda svazu Medef Pierre Gattaz.

"Jeden milion pracovních míst, ano, ale jeden milion pracovních míst... jinde!" byla jedna z reakcí v internetové diskusi pod článkem zveřejněným na serveru týdeníku Le Point. "Symbol Made in France (Vyrobeno ve Francii) opravdu ztrácí dech," dodal další čtenář. "Abychom ušetřili jeden cent, jsme připraveni shánět v zahraničí, co může být vyrobeno ve Francii. A po tomhle přijdou s plánem na vytvoření jednoho milionu pracovních míst. Jaké to divadlo, jaký to cynismus!" doplnil jiný.

Nový šéf organizace Medef Gattaz ve středu vyzval francouzskou vládu, aby vytvořila podnikům prostor pro tvorbu pracovních míst rozpočtovými výdaji a snížením daní. Medef se snaží přesvědčit Francouze, že firmy nejsou nepřítelem v boji proti nezaměstnanosti.

Gattaz uvedl, že slib je součástí snahy o změnu atmosféry ve Francii, kde jsou podniky a jejich šéfové často odsuzováni jako bezohledné stroje na propouštění. Medef chce podle Gattaze připomenout lidem, že bez podniků by žádná pracovní místa neexistovala.

Francouzské ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že počet registrovaných nezaměstnaných ve Francii se v září vyšplhal na nový rekord 3,296 milionu osob. Tyto údaje nedělají žádnou radost francouzskému prezidentovi Françoisi Hollandovi, který slíbil, že do konce letošního roku zajistí pokles nezaměstnanosti.

Francouzská vláda nicméně věří, že dokáže nepříznivý trend na trhu práce zvrátit pomocí státem podporovaných pracovních příležitostí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru