Podnikatelé a malé firmy vidí budoucnost nejlépe za poslední tři roky. Šest z deseti podnikatelů očekává, že se vývoj situace v podnikání v následujícím roce zlepší. Pouze desetina respondentů pravidelného kvantitativního průzkumu Sberbank je vůči budoucímu vývoji skeptická a očekává, že se jejich ekonomická situace bude v příštím roce zhoršovat.

Pozitivním signálem ovšem je, že podíl těch, kteří vidí budoucnost v černých barvách, se oproti loňskému průzkumu výrazně snížil z 16 na 9 procent. Naproti tomu ve světlé zítřky věří o třetinu více podnikatelů než loni. 

"Změny ve vnímání ekonomické situace a hlavně výhledů do budoucna jsou zásadní. Jestliže loni očekávalo lepší následující rok jen 45 procent firem, letos je to již 60 procent. Nárůst je tedy téměř přesně o třetinu,“ uvedl Michal Pitucha, manažer výzkumu Sberbank CZ.

Sílící optimismus

Necelé dvě pětiny (39 %) dotázaných podnikatelů a malých firem s obratem do 25 milionů ročně uvedlo, že v příštím roce se zvýší jejich obrat. V předchozích dvou ročnících průzkumu měla tato pozitivní očekávání pouze čtvrtina z nich. 

Pozitivní odpovědi průzkumu: 2012 2013 2014
Jak se daří Vašemu podnikání? 79 % 75 %

84 %

Zlepší se Vaše situace do konce roku? 32 % 30 % 47 %
Jaký je Váš výhled pro následující rok? 41 % 45 % 60 %
Zvyšoval se obrat v posledních dvou letech 25 % 34 % 31 %
Zvýší se obrat v následujícím roce? 25 % 26 % 39 %
Zvyšujete počet zaměstnanců? 11 % 8 % 13 %
Chystáte expanzi, rozšiřování výroby..? 32 % 20 % 37 %

                                                                                                                   Zdroj: Sberbank

Desetina respondentů aktuálně snižuje počet zaměstnanců, naproti tomu pracovní sílu nabírá 13 procent oslovených. V předchozích dvou letech bylo zastoupení těch, kteří zeštíhlovali své stavy výrazně vyšší, na celkovém počtu dotazovaných tvořili téměř pětinu. 

Letošní rok se tak oproti dvěma předchozím letům jeví jako zlomový. "Že se podnikání daří, uvedlo 84 procent respondentů, oproti 75 procentům v loňském roce a 79 procentům v roce 2012," dodává Pitucha. Převažujících pozitivních odpovědí se realizátoři průzkumu dočkali ve většině kladených otázek. Jediný indikátor, který se oproti předchozímu roku mírně zhoršil, je obrácen do minulosti. Jedná se o vývoj obratu firem za poslední dva roky.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.