Následky světové finanční krize již přiměly mezinárodní finanční organizace, jako je Světová banka, Evropská investiční banka (EIB) či Meziamerická rozvojová banka, půjčit si od mezinárodních investorů rekordní částku.

Od počátku letošního roku si tyto instituce na globálních dluhových trzích půjčily již rekordních 219 miliard dolarů (4,7 bilionu korun). Uvedl to list Financial Times (FT) s odvoláním na údaje společnosti Dealogic.

Největší podíl na této částce měly organizace vytvořené na pomoc evropským zemím zasaženým krizí. Podle bankéřů však využily obrovskou poptávku po vysoce kvalitních dluhopisech také globální rozvojové banky a půjčily si vysoké částky za nižší úroky.

Mezinárodní finanční organizace mají obvykle rating na nejvyšší úrovni tří A, protože za nimi stojí záruky mnoha vlád. Zájem o jejich dluh tak mají i centrální banky a komerční finanční ústavy s mimořádně konzervativními investičními kritérii.

Na počátku letošního roku evropský záchranný fond EFSF vydal dluhopisy za rekordních osm miliard eur (220 miliard korun), což byla nejvyšší hodnota emise dluhopisů vydané mezinárodní organizací. Emise přilákala enormní zájem investorů.

Africká rozvojová banka pak prodala zahraničním investorům dluhopisy za 3,7 miliardy dolarů (79,3 miliardy korun), což byla nejvyšší částka, jakou si banka půjčila za posledních pět let.

Podle analytiků, které oslovil FT, jsou dluhopisy mezinárodních organizací z pohledu investora do cenných papírů s pevným výnosem velmi atraktivní. Přispívají k tomu nejvyšší úvěrové ratingy těchto organizací, cenová stabilita, ale také pokračující pokles úrokových sazeb v Evropě a skutečnost, že úroky v USA neporostou tak rychle, jak se čekalo.

Očekávají však, že tento trh začne ustupovat spolu s tím, jak se země, které potřebují finanční pomoc, začnou stávat finančně nezávislejšími. Mnoho organizací vlastněných jednotlivými zeměmi již začalo své programy financování snižovat. Klesá tak i jejich potřeba vydávat dluh.