Odborová organizace posádek letadel v souvislosti s ohlášeným propouštěním v Českých aeroliniích (ČSA) vyhlásila stávkovou pohotovost. Informaci, se kterou jako první přišla Česká televize, potvrdila předsedkyně odborů Petra Posová.

ČSA už propouštění oznámily pracovnímu úřadu a podle odborů by o práci mělo přijít 77 pilotů, 172 palubních průvodčích a 66 technicko-hospodářských pracovníků. Zástupci pilotů stávkovou pohotovost nechystají, ale na zachování pracovních míst trvají.

"V krocích, které teď management dělá, nespatřujeme záchranu ČSA," řekla Posová. Neustálým snižováním počtu letadel a propouštěním posádek podle ní není možné dosáhnout vyrovnaného hospodaření. V současnosti ČSA zaměstnávají 320 stevardů a tento stav chce vedení společnosti snížit ke 190 stevardům, dodala.

Hlavní problém, který odborové sdružení kritizuje, je nahrazování vlastních zaměstnanců agenturními zaměstnanci a stevardy z jiných leteckých společností. Tři airbusy ČSA například firma poskytla na léto Bratislavě, kde létaly se slovenskými stevardy. 

Právě zeštíhlení leteckého parku je podle Českých aerolinií odůvodněním propouštění. Podle mluvčího Daniela Šabíka společnost avizovala již delší dobu, že od zimní sezony přestane využívat šest Airbusů A320.

"K urychlení tohoto kroku se společnost rozhodla poté, co došlo k významnému meziročnímu propadu počtu rezervací i přepravených cestujících z Ruské federace a dalších zemí bývalého Sovětského svazu v souvislosti s ukrajinskou krizí," uvedl mluvčí. ČSA proto podle něj již v letošní hlavní letní sezoně letouny A320 skoro nevyužívaly pro pravidelnou přepravu.

I tento záměr ale odbory kritizují. Nyní se totiž podle Posové ČSA zbavují šesti airbusů, kalkulují ale přitom s pronájmem dvou boeingů včetně posádek od firmy Travel Service.

S propouštěním nesouhlasí rovněž zástupci pilotů, na rozdíl od palubních průvodčích ale nechystají podobně ostrý postup. "Stávkovou pohotovost vyhlašovat nebudeme. Vyzvali jsme majitele (stát zastupovaný ministerstvem financí), aby situaci přehodnotil, a čekáme na jeho vyjádření," řekl prezident Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Stanislav Fiala.

Sdružení bude podle Fialy požadovat zachování pracovních míst, přičemž je ochotno v rámci zachování míst debatovat o platech.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru